Ezt nem fogod elhinni: meglepő dolog derült ki a madarakról Magyarországon

MTI
Lezárult a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) téli madárszámláló akciója, amelynek keretében több mint nyolcszáz adatközlő csaknem 30 ezer megfigyelését rögzítették. A projekt során több mint 120 madárfajt figyeltek meg Magyarországon.

Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?

Személyes befektetői klubon mutatjuk be a tőzsdei kibocsátásra készülő Civita Group tevékenységét, működését, az iparágban rejlő potenciált. A magyar családi, kukoricafeldolgozó vállalkozás fenntartható módon állítja elő termékeit, melyek csak természetes alapanyagok felhasználásával készülnek, a teljesértékű és változatos táplálkozáshoz igazodva. A részvétel INGYENES, de regisztrációhoz kötött!

A egyesület 2022. december 28. és 2023. február 28. között szervezte meg a kilenc héten át tartó országos madárszámlálási akciót, amelynek célja, a lakosság bevonása a környezetükben élő madarak megfigyelésébe és a madarak védelmét is segítő úgynevezett közösségi tudomány jellegű adatgyűjtésbe - közölte az MME az MTI-vel. Magyarországon ez volt az első, a téli madáretetőket és környéküket célzó lakossági adatgyűjtés, amely során rengeteg adatot kaptak a természetvédők. Az adatok beküldését az MME által fejlesztett Turdus applikáció is megkönnyítette, az okostelefont nem használók pedig egy internetes adatbázisba rögzíthették megfigyeléseiket. 

Az adatok több mint 800 adatközlőtől származnak, akik 1400-nál is több megfigyelési helyen, több mint 4400 megfigyelést végeztek, és csaknem 30 ezer észlelést rögzítettek. A megfigyelések során több mint 120 faj mintegy 86 ezer egyedét figyelték meg. Az öt leggyakrabban észlelt faj a mezei veréb, a széncinege, a házi veréb, a tengelic és a balkáni gerle volt.

A Nagy téli madárles elnevezésű akció csak egyike az MME új, TermészetLesen elnevezésű programjának, amelynek célja a lakosság bevonása a környezetükben élő madarak és más állatok megfigyelésébe. A téli akció mellett hamarosan elérhető lesz a tavaszi időszakban megfigyelhető állatokra kialakított adatgyűjtés, továbbá a fecskéket és gólyákat leltárba vevő két felület is. Tervben van még az autók által elütött, áramütés, ablaknak ütközés következtében vagy egyéb okból elpusztult állatok bejelentését lehetővé tevő applikáció fejlesztése is.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Vállalati Energiabeszerzés 2023
Uniós és hazai szabályozási keretek, várható gáz- és áramalakulás a háború és a gáztároló feltöltési kihívások nyomán
EZT OLVASTAD MÁR?