Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az afrikai sertéspestissel 2018 óta, a madárinfluenzával pedig még régebb óta kénytelenek együttélni a magyar állattartók. A madárinfluenza kártalanítása az utóbbi három évben 15 milliárd forintba került évente. Idén a járvány soha nem látott méreteket öltött, a kártérítési igényt 20 milliárd forintra becsülik. A további nagyobb károk elkerülése érdekében májusban döntött a kormány arról, hogy azok a víziszárnyastartók, akik vállalják, hogy felszámolják az állományukat, és három évig (2028. december 31-ig) nem telepítenek újat, támogatást kapnak. A támogatás keretösszege 2,05 milliárd forint, a kérelmeket július 1-től nyújthatták be a baromfitartók. A madárinfluenza terén jó hír, hogy az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai alapján Magyarország július 5-ével ismét megkapta a madárinfluenzától mentes minősítést.
Ismét terjed az afrikai sertéspestis
Az afrikai sertéspestisből (ASP) idén a tavalyihoz képest időarányosan több esetet regisztráltak, elsősorban Pest és Komárom megyékből. A sertés- és baromfitartók körében évek óta működik a járványvédelmi monitoring, melynek köszönhetően a korábbinál hatékonyabban tudnak a befertőződés ellen védekezni. Ezt a gyakorlatot tervezzük bevezetni a kérődzőket tartó gazdaságokban is, természetesen úgy, hogy a különböző állattartási rendszerekhez fog igazodni a járványvédelem. A helyzetet súlyosbítja, hogy 2025 júliusában Horvátországban megjelent a házisertés-állományokban a vírus, a napokban pedig már a magyar határ közelében is azonosítottak eseteket.
Ismét terjed a kéknyelv-betegség
Hazánkban márciusban három import tejelőmarha szállítmányban mutatták ki a 3-as szerotípust. A befogadó állományok közül szerencsére csupán egyben terjedt szét a betegség. Ott 60 napos megfigyelést, vagyis forgalmi korlátozást rendelt el a hatóság. Klinikai tünetek nem voltak. Szarvasmarháknál néhány esetet leszámítva az elmúlt időszakban nem számoltak be komolyabb tünetekről vagy elhullásról, de juhoknál már igen, őket rendszerint megbetegíti, és 1-5%-ban, egyes esetekben ennél is nagyobb arányban tapasztaltak elhullást. Ez persze az állomány immunállapotától erősen függ, ezért nem kell azt gondolni, hogy tömegével hullanak el a fertőzött birkák. A jól táplált, erős immunrendszerrel rendelkező juhok nem hullanak el ebben a betegségben. A kéknyelv-betegség ellen június óta lehet itthon is vakcinázni.
A vérzékenységre a kéknyelv-betegség importfeltételei érvényesek
Az EHD vagy vírusos vérzékenységgel kapcsolatban a nem mentes országokból (Portugália, Spanyolország) vagy régiókból (Franciaország, Olaszország) behozott oltott állatoknál a vakcinázásról igazolást kell kérni az eladótól, amit az állat papírjaihoz csatolni kell, továbbá csak a negatív eredményű PCR-vizsgálat birtokában lehet fogékony állatokat (szarvasmarha, bivaly, juh, kecske) behozni.