Döbbenet, milyen állat bukkant fel a magyar településen: ettől leesik az állad

Döbbenet, milyen állat bukkant fel a magyar településen: ettől leesik az állad

agrarszektor.hu
Skorpió bukkant fel egy ajkai lakás konyhájában, ami nemcsak a tulajdonost lepte meg, hanem a Magyar Természettudományi Múzeum kutatóinak figyelmét is felkeltette. Az eset kapcsán országos adatgyűjtés indult a mediterrán skorpiófajok magyarországi elterjedésének feltérképezésére - írta meg az Ajkai Szó.

Tombola és értékes nyeremények az Agrárszektor 2025 konferencián!

Tombolával és értékes nyereményekkel várjuk az Agrárszektor konferencia résztvevőit az esemény 2. napjának végén! FŐNYEREMÉNY: Az AXIÁL Kft. felajánlásából a szerencsés nyertes egy Fűnyírótraktor Portland Hawk H9212RD-rel lesz gazdagabb!

Csoportos kedvezmények már 2 főtől: 2 fő jelnetkezése esetén, 10%, 3 fő estén 15%, 4 vagy több fő jelentkezése esetén 20% kedvezmény! A kistermelők és fiatal gazdák pedig most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! 

Különös találkozásban volt része egy ajkai lakosnak, amikor konyhájában egy skorpióra bukkant. A meglepett hölgy lefényképezte a nem mindennapi vendéget, majd a közösségi médiában megosztotta az élményét, ami hamar jelentős érdeklődést váltott ki. A szakértői vizsgálat szerint a felfedezett példány az Euscorpius nemzetségbe tartozik, amelynek mérge viszonylag enyhe, legfeljebb egy darázscsípéshez hasonló reakciót okozhat. Az eset szerencsésen végződött, a lakó nem szenvedett sérülést.

EZ IS ÉRDEKELHET

A történet azonban tudományos szempontból folytatódik. Szabó Márton, a Magyar Természettudományi Múzeum biológusa jelentkezett a példányért, aki kollégájával, Czinke Lászlóval közösen kutatást folytat a mediterrán térségből származó Euscorpius skorpiók magyarországi jelenlétéről. A kutatók azt vizsgálják, hogy ezek a fajok valóban megtelepedtek-e már hazánkban, vagy csupán alkalmi behurcolásról van szó.

A tudományos munka sikeréhez a szakemberek a lakosság közreműködését kérik. Arra biztatnak minden természetjárót és fotózás iránt érdeklődőt, hogy ha skorpiót észlelnek Magyarország területén, készítsenek róla méretaránnyal ellátott fényképet, jegyezzék fel a pontos helyszínt, időpontot és napszakot, majd küldjék el az adatokat a szabo.marton.pisces@gmail.com vagy a czinkelaci@gmail.com e-mail címre.

EZ IS ÉRDEKELHET

A biológusok ígérete szerint, ha elegendő adat gyűlik össze, a kutatásból tudományos publikáció készül majd, amelyben a legaktívabb adatközlők társszerzőként is szerepelhetnek.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. november 14. 10:31