2025. szeptember 14. vasárnap Szeréna, Roxána

Mindenkit védjen meg a kormány a láncoktól

agrarszektor.hu
Az élelmiszer-termékpályát érintő olyan kormányzati, illetve országgyűlési döntések születtek vagy vannak kidolgozás alatt, amelyek az élelmiszer-feldolgozással foglalkozó vállalkozásokat és azokat a mezőgazdasági (elsősorban kertészeti) termelőket is érintik, akik beszállítói a kiskereskedelmi láncoknak - hangsúlyozza a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az ágazat szereplői attól tartanak, hogy ezen intézkedések negatív gazdasági hatása leginkább a beszállítókat fogja érinteni, mivel a piac logikája szerint racionális megoldás a teher kompenzálására a kiskereskedő által alkalmazott árrés növelése.

Extra Early Bird jegyek az Agrárszektor 2025 konferenciára!

Szerezze meg jegyét most még Extra Early Bird áron a december 3-4. között megrendezésre kerülő siófoki Agrárszektor 2025 konferenciára, ahol kistermelők és fiatal gazdák most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! A konferencia értékelést ad az agrárium helyzetéről, egyúttal pedig felvázolja az ágazat előtt álló rövid- és hosszú távú fejlesztési és kitörési lehetőségeket, illetve bemutatja a vállalkozások üzleti döntéseihez szükséges mértékadó prognózisokat.

Mindez az olcsóbb importtermékek súlyának növelésével, illetve a magyarországi beszállítók nyomás alá helyezésével járhat az átadási áraik csökkentése érdekében. Ez elsősorban a kisebb magyar cégeket hozhatja abba a helyzetbe, hogy nagyobb mértékű árcsökkentést legyenek kénytelenek elkönyvelni annak érdekében, hogy a polcokon tarthassák termékeiket.

Az intézkedés érdemben veszélyeztetheti a magyar élelmiszeripar és a mezőgazdaság egyes ágazatainak (zöldség-gyümölcs szektor) jövedelemtermelő képességét. Ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javasolja, hogy a kormányzat tegye egyértelművé: az élelmiszerlánc-felügyeleti díj emelése a kiskereskedelmi láncok terheinek növekedését célozta, és nem fogadható el annak bármilyen mértékű áthárítása a fogyasztóra vagy a termék beszállítóira.

Ezt elősegítendő a kormányzat helyezze kilátásba, hogy a kiskereskedelmi láncok árkialakításának gyakorlatát figyelemmel tartva minden lehetséges eszközt felhasznál, ha azt észleli, hogy a láncok megpróbálják áthelyezni a terheket a termékpálya más szereplőire, ezzel is védve a hazai élelmiszer-feldolgozással foglalkozó vállalkozások és mezőgazdasági termelők érdekeit - olvasható a NAK sajtóközleményében.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?