Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Állami turista horgászjegyet ez év májusától lehet igényelni, előtte azonban regisztrálni kell a Nébih e célra létrehozott internetes oldalán és le kell tenni egy ingyenes online tesztvizsgát is. A mostanáig regisztrált 8787 főből a hivatal tájékoztatása szerint 6369-en kísérelték meg legalább egyszer az alapvető faj és jogszabályi ismeretről szóló teszt kitöltését, 5326-an pedig le is vizsgáztak. Csaknem 60 százalékuk (3165 fő) a teszteket elsőre teljesítette, mások viszont a vizsgának többször is nekifutottak.
Többen nem váltották ki a tursita állami jegyet
Horgászvélemények szerint elképzelhető, hogy egyesek csak tudásukat akarták lemérni vagy később nem jutottak ki a vízpartra, mivel a turista állami horgászjegyet - amely az idén 2 ezer forintba került - ténylegesen csak 3912-en váltották ki, akik közül 158-an külföldiek voltak. Az is lehet azonban, hogy a célba vett horgászvizekről később kiderült, hogy a hasznosítók nem adtak ki turista területi horgászjegyeket, ezért az internetes vizsgázók egy része a turista állami horgászjegyet sem váltotta ki.
Az állami turista horgászjegy bevezetésének célja az volt, hogy minél többen ismerjék meg a horgászat, mint természetben végzett szabadidős tevékenység szépségét - fogalmazott az agrarszektor.hu-nak a Nébih. Emellett az is szempont volt, hogy azok a horgászatot kedvelők, akiknek csak egy-két napnyi vagy heti szabadidejük van e hobbira, a lehető legegyszerűbben jussanak horgászati lehetőséghez a "rendes" állami horgászvizsga letétele helyett.
Máris befogtuk a 2007-2010-es éveket
A statisztikai adatok szerint 2007-2010-ben évente átlagosan 17 ezren tettek sikeres állami ("rendes") horgászvizsgát, de ez a szám 2011-2012-ben évi 15 ezerre, 2013-ban 11 ezerre csökkent. Az ideii első féléves adatok ráadásul azt tükrözik, hogy a "rendes" állami horgászvizsgára jelentkezők száma tovább zsugorodott. Ugyanakkor a turista rendszerben 5326-an vizsgáztak le, ez pedig egyúttal azt is jelenti, hogy a "rendes" állami vizsgázókkal együtt az új horgászok száma már a turista állami jegy bevezetésének évében elérte a 2007-2010-es években regisztrált átlagot - hangoztatja a Nébih.
Mint ahogy azonban arra az agrarszektor.hu már korábban rámutatott, az internetes turista horgászvizsga egyáltalán nem garantálja, hogy a sikeres tesztkitöltők megfelelő horgászismeretek birtokában jutnak a vízpartra. Ennek egyik kézenfekvő magyarázata, hogy kontroll híján a vizsgázóknak bárki segíthet a válaszadásokban, vagy a megfelelő adatok birtokában leteheti mások helyett a vizsgát, amely végeredményben konzekvenciák nélkül a "végtelenségig ismételhető". Mivel a mai rendszer visszaélésekre ad alkalmat, sok turista horgász képzetlenül kezdhet a horgászathoz, holott valójában ugyanazokat a szabályokat kellene ismernie, mint amelyeket a díjfizetéses, vizsgabizottság előtti "rendes" állami horgászvizsga elvileg megkövetel.
A Nébih ennek ellenére nem tervezi, hogy a vizsgáztatási rendjén, illetve a turista horgászjegyes rendszer működtetésén változtat 2015-ben, mivel az állami turista horgászjegyet váltó személyek általános visszajelzése 98 százalékban pozitív volt - közölte a hivatal. A kedvező tapasztalatok a Nébih szerint annak is köszönhetők, hogy a szabadidő eltöltésében frekventált vízterületek halgazdálkodási hasznosítói (a Balaton, a Tisza-tó, illetve a Duna és a Tisza halászati hasznosítóinak egy része) felismerte az új jegytípusban rejlő lehetőségeket, és különböző területi kedvezményeket nyújtott az állami turista horgászjeggyel rendelkező személyeknek.
Ezt tudja majd a "horgásztérkép"
Eddig csupán a turista fogási naplók adatainak internetes feltöltése bizonyult nehézkesnek, ezért a Nébih az év végéig lehetővé teszi, hogy az adatokat más módon is rögzíteni lehessen. Emellett a hivatal azt is tervezi, hogy mobil applikációt alakít ki a horgászok jobb tájékozódása érdekében. Az internetről letölthető alkalmazás olyan "horgásztérképet" jelent majd, amellyel a horgászok információhoz juthatnak például egy-egy vízterület hasznosítójáról, vagy arról, hogy a területi engedélyek hatálya pontosan mettől-meddig terjed. E lehetőség pesrze nem csupán turistáknak, hanem valamennyi "rendes" horgásznak szól majd.