Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Miközben januárban kevesebb mint 4%-os inflációt mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarországon, addig a zöldségek átlag fölött drágultak. A vevők jogosan érezhetik úgy, hogy kilőttek az árak, mivel a paradicsom 21%-kal, a paprika 17%-kal került többe januárban, mint egy évvel korábban a KSH adatai szerint, a vöröshagymáért pedig 13%-kal kértek többet - olvasható az RTL.hu oldalán. Mint írták, két év alatt pedig nagyjából kétharmadával emelkedtek az árak, csak az eladott mennyiség csökkent, amint arra egy, a Híradónak nyilatkozó kisboltos is panaszkodott.
Míg tavaly háromszor kellett mennem zöldségért, idén meg hát az év vége óta meg csak egyszer. Ennyi. És még abból is marad
- mondta Sárköziné Tóth Ágnes, üzletvezető.
Ilyenkor főleg külföldről behozott zöldségeket árulnak a boltokban, amelyek ezúttal nem a forintgyengülés hatására drágulnak. Ahogy Kelemen Péter, a FruitVeB ügyvezető igazgatója fogalmazott,
abból a három elemből, amiből kialakul a fogyasztói ár, ez ugye: a termelői ár, egy úgynevezett post harvest vagy csomagolási költség, illetve magának a kiskereskedelemnek a költsége, illetve árrése, ezekből az utóbbi kettő, az nagyon jelentősen emelkedett az elmúlt 2 év során.
A NAK közben már a hazai gyümölcsfákért aggódik, a hetek óta tartó tavaszias időjárás miatt. Mártonffy Béla, az Agrárkamara osztályelnöke szerint ugyanis
ilyenkor már elindul a nedvkeringés, a rügyek ugye megduzzadnak és rügyfakadás van. Hogyha egy erős fagy jön mondjuk a márciusi vagy akár áprilisi hónapban, amikor legtöbb gyümölcsfa virágzik, akkor komoly kár érheti ismét az állományt.
Tavaly áprilisban mindez meg is történt. Akkor szokatlanul hideg időjárás pusztított például az egyik kecskeméti barackosban is. Az enyhe időjárás következtében a Dunántúlon már virágzik a kajszi, egy esetleges fagy óriási gondokat okozhatna.
A meteorológusok egyelőre nem tudják pontosan, idén mire lehet számítani. Kókai Ádám szerint ugyan folytatódni fog az átlagosnál enyhébb idő, még mindig csak február második fele van. Így tehát azt még korai lenne kijelenteni, hogy tartósan, illetve végleg beköszöntött volna a tavaszias idő. Az állami meteorológiai szolgálat szerint február első két hetének középhőmérséklete majd' 8 Celsius-fokkal magasabbra rúgott a sokéves átlagnál idén, soha nem volt még ennyire enyhe ez az időszak a XX. század eleje, vagyis a mérések kezdete óta.