Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A Food Safety News beszámolója szerint 2023 januárja és 2025 januárja között 509 szalmonellafertőzést dokumentáltak Európa-szerte. A megbetegedések területi eloszlása jelentős eltéréseket mutat: Norvégiában 257, Svédországban 110, Finnországban pedig 94 esetet jelentettek. A további érintett országokban alacsonyabb esetszámokat regisztráltak: Németországban 30, Hollandiában 9, Dániában 4, Franciaországban 3 megbetegedést, míg Belgiumban, Észtországban és az Egyesült Királyságban egyaránt 1-1 esetet azonosítottak. A betegek kétharmada nő volt, és bár a fertőzés minden korosztályt érintett, többségében felnőttek betegedtek meg.
A dokumentált esetek közül 100 betegnél állnak rendelkezésre részletes adatok a kórházi kezelésről. Ezeknél főként Salmonella Typhimurium ST36 és Salmonella Newport ST31 törzseket azonosítottak. A járvány során halálesetet nem jelentettek. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) vizsgálatai szerint nyolc különböző szalmonella törzs okozta a megbetegedéseket, melyek közül három volt domináns: a Salmonella Typhimurium (246 eset), a Salmonella Newport (107 eset) és a Salmonella Enteritidis (92 eset). A járványügyi nyomozás és az élelmiszer-nyomonkövetés egy olaszországi beszállítóhoz vezetett, aki három helyi termelőtől szerezte be a lucernamagokat. Az ECDC további vizsgálatokat tart szükségesnek a szennyeződés forrásának és a lehetséges keresztszennyeződések feltárására.
Az érintett országok hatóságai azonnal intézkedtek: visszahívták a gyanús tételeket és kivonták őket a forgalomból. Bár az intézkedések hatására jelentősen csökkent az új megbetegedések száma, néhány országban továbbra is észleltek eseteket, ami arra utal, hogy még lehetnek forgalomban szennyezett termékek. A vizsgálatok tíz különböző csíraterméket azonosítottak, amelyek közül kettőn nem volt megfelelő címkézés. A 13 azonosított csíratételből hét bizonyult szalmonella-pozitívnak. Ezeket hat különböző gyártó állította elő öt országban, és mindegyik termék magjai ugyanahhoz az olasz beszállítóhoz voltak visszavezethetők.