Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Donald Trump amerikai elnök augusztus 1-től tervezett 50%-os vámja minden brazil termékre katasztrofális hatással lehet a dél-amerikai ország citrusiparára. A gyárak már most visszafogják termelésüket, a narancstermelők pedig fontolgatják, hogy inkább a fákon hagyják rothadni a gyümölcsöt az árak drasztikus zuhanása miatt - tudósított a Reuters.
Nem fogsz pénzt költeni a betakarításra, ha nincs kinek eladnod
- nyilatkozta Fabricio Vidal termelő a Minas Gerais állambeli Formosóban található farmjáról.
Az új vámok gyakorlatilag lehetetlenné tennék, hogy termékei bejussanak az Egyesült Államokba, amely a Brazíliából exportált narancslé 42%-át vásárolja fel, ami az elmúlt szezonban mintegy 1,31 milliárd dolláros forgalmat jelentett. A narancságak Brazíliában már most 44 reaisra (8 dollár) zuhantak dobozoként, ami közel fele az egy évvel ezelőtti árnak a São Pauló-i Egyetem széles körben követett Cepea indexe szerint. Ez jól szemlélteti, hogy Trump kereskedelmi politikája már a tényleges bevezetés előtt is képes káoszt okozni.
Ahogy közeledik a vámok hatályba lépésének napja, egyre nő a szorongás azzal kapcsolatban, mi történhet
- mondta Ibiapaba Netto, a narancslé-exportőrök lobbiszervezetének, a CitrusBR-nek a vezetője a Reutersnek.
Az amerikai narancslé-termelés 50 éves mélypontra süllyedt a 2024/25-ös betakarítási időszakban, a kibocsátás mindössze 108,3 millió gallon az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint, ami azt jelenti, hogy szeptemberig az amerikai ellátás 90%-át az import fogja biztosítani. A vámok következményeit az amerikai fogyasztók és a brazil termelők egyaránt megérzik majd. Az amerikaiak által fogyasztott narancslé megdöbbentő módon fele Brazíliából származik, olyan ismert márkák alatt, mint a Tropicana, a Minute Maid és a Simply Orange.
Brazília, amely a világ narancslé-termelésének 80%-át adja, nehezen helyettesíthető. Az USA az utóbbi években egyre inkább függővé vált a narancslé-importtól a "citrus greening" nevű növénybetegség, a hurrikánok és a fagyos időszakok miatt. Az új vám 533%-os emelkedést jelent a jelenleg tonnánként 415 dolláros vámhoz képest. A múlt pénteken a New Jersey-i székhelyű Johanna Foods gyümölcslé-gyártó és -forgalmazó bíróságon támadta meg a tervezett vámokat, azt állítva, hogy azok "jelentős és közvetlen pénzügyi kárt" okoznának a vállalatnak és az amerikai fogyasztóknak.
A vámok problémát jelenthetnek a Coca-Cola és a Pepsi számára is, amelyek az Egyesült Államokban értékesített narancslé mintegy 60%-át adják Netto szerint. Egyik vállalat sem válaszolt a megkeresésekre. Brazília számára nem lesz könnyű pótolni az amerikai fogyasztókat, akik a világ leglelkesebb narancslé-fogyasztói közé tartoznak. Jellemzően a magasabb jövedelmű országok importálnak narancslevet, ami korlátozza Brazília lehetőségeit új piacok felé. A brazil narancslevet mindössze 40 országba exportálják – ez csak körülbelül egyharmada azoknak a célországoknak, amelyek brazil húst vásárolnak.
Netto szerint a magas vámok olyan piacokon, mint India és Dél-Korea, valamint az alacsony háztartási jövedelem Kínában akadályozta a Brazíliával való kereskedelmet. Az Európai Unió már most is a brazil export 52%-át vásárolja fel, így valószínűtlen, hogy az ottani országok pótolni tudnák az USA-val folytatott üzletet. A vállalatoknak kevés lehetőségük marad.
Az egyik megoldás lehetne a brazil narancslé Costa Ricán keresztüli exportálása, amit néhány cég már most is alkalmaz a jelenlegi vámok elkerülésére – mondta Arlindo de Salvo független narancs-tanácsadó. Nem világos azonban, hogy az exportőrök képesek lesznek-e ezt megvalósítani, ha az új vám életbe lép. Miközben a vállalatok új utakat keresnek a fogyasztókhoz, a formosói gazdálkodók a legrosszabbtól tartanak. Az árak már most a tavalyi szint harmadára estek vissza, ami miatt a narancs leszedésének költsége alig térül meg.