agrarszektor.hu • 2025. május 22. 09:46
A jövőben a vállalatok a megfelelő nyílászárók alkalmazásával is sokat tehetnek az energiamegtakarításért - mondta el Szujó László, a Hörmann Hungária Kft. ügyvezető igazgatója a Portfolio Csoport által rendezett AgroFuture 2025 konferencián. A szakember beszélt arról, hogy Magyarországon 2030-ra legalább 35 százalékkal kell csökkenteni az épületek működéséből eredő üvegházhatású gázok kibocsátását, 2050-re pedig az ország teljes klímasemlegessége a cél. Ebben segíthetnek a vállalkozásoknak azok a speciális nyílászárók, amelyek észrevétlenül, de nagyon is mérhető módon csökkentik az adott cégek energiafelhasználását.
Szujó László elmondta, hogy az Európai Unióban 2019-ben az üvegházhatású gázok kibocsátásának az agrárium 10-12%-át adta. Ezt nem annyira az épületek adták, mint inkább az állattenyésztésből származó metánkibocsátás. Ezen kívül a közvetlen kibocsátásért a fűtés, a járműflotta és a hűtés felelt, míg az indirekt kibocsátás körébe a villamos energia és a nyersanyagok felhasználása tartozott. A szakember elmondta, hogy Magyarország fő célkitűzése az, hogy 2050-re az ország elérje a teljes klímasemlegességet, emellett fontos mérföldkő 2030-ig a kibocsátás 50%-os csökkentése (az 1990-es szinthez képest).
Emellett a szektorban 2030-ig javasolt átfogó célok a következőket tartalmazzák: az épületek működéséből eredő üvegházhatású gázok kibocsátásának legalább 35%-os csökkentése (országos szinten), valamennyi új építésű épület zéró kibocsátásának megkövetelése 2030-tól, illetve az épületenkénti fajlagos beépített karbon 40%-os csökkentése
- ismertette Szujó László.
De hol is kapnak a nyílászárók szerepet a zöld átállásban? A szakember elmondta, hogy öt olyan terület van, amelynél a nyílászárókra nagyobb figyelmet kell fordítani. Ezek a hővezetés, a hőszivárgás (légzárás), a levegő csere, a napsugárzás és az áramfogyasztás körül forognak. A hővezetésnél például a szekcionált kapukkal csökkenteni lehet a fűtésre/hűtésre felhasznált energia mennyiségét, míg a hőszivárgás okozta energiaveszteséget a megnövelt légzárással lehet csökkenteni, ezzel szemben a gyorsabban nyíló-záródó kapuk kisebb légcserével járnak, az áramfogyasztást pedig alacsony fogyasztású motorokkal és személyre szabott lehetőségekkel lehet visszább fogni.
Mint mondta, ilyen például az az okos eszköz, amelynek be lehet tanítani, hogy a különböző mozgásokra más-más módon reagáljon. Így például a gyalogosok közeledésére csak a megfelelő magasságra nyílik ki, míg targoncáknál teljesen. Vagy csak a targoncáknak nyílik ki, a gyalogosoknak nem. Szujó László szerint a beprogramozható lehetőségek száma eléggé magas, és valamennyi, a cégnél előfordulható szcenárióval lehet tervezni. A Hörmann Hungária Kft. emellett foglalkozik lengőajtókkal, antibakteriális felületű vagy rozsdamentes ajtókkal, mosható gyors- és tisztatéri kapukkal is. Ezek mind-mind hozzájárulhatnak a vállalkozások energiafelhasználásának, ezáltal a karbonlábnyomának a csökkentéséhez is.