Mentőöv a nehéz helyzetbe került magyar termelőknek: ezt nem árt tudni

Mentőöv a nehéz helyzetbe került magyar termelőknek: ezt nem árt tudni

agrarszektor.hu
Fél évszázad után ismét megjelent Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás, amely nemcsak állategészségügyi, hanem súlyos gazdasági következményeket is hozott magával - több mint 9000 állatot kellett leölni a járvány megfékezése érdekében. A fertőzés rávilágított a járványvédelmi protokollok és a hatékony információáramlás fontosságára. A helyzetre reagálva a Magyar Fejlesztési Bank 150 milliárd forintos, több ütemű finanszírozási csomagot indít az érintett állattartó vállalkozások megsegítésére - tudatták a Portfolio AgroFuture 2025 Konferencián, Kecskeméten.

A ragadós száj- és körömfájás újbóli hazai megjelenése megrázó figyelmeztetésként szolgált az állattartók és a hatóságok számára egyaránt 

- emelte ki Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke előadásában. Mint elmondta, a szakmában sokan úgy gondolták, hogy ezzel a rég elfeledett betegséggel a gyakorlatban már nem találkoznak, hiszen utoljára fél évszázada fordult elő Magyarországon. Azonban márciusban egy kisbajcsi szarvasmarhatelep 1400 állatánál beigazolódott a gyanú: a fertőzés valóban visszatért, súlyos gazdasági és állategészségügyi következményeket vonva maga után.

A helyzet gyors és határozott intézkedéseket kívánt. Az országos főállatorvos azonnal elrendelte a szükséges hatósági lépéseket a járvány megfékezésére, ennek ellenére a fertőzés tovább terjedt - nemcsak itthon, de a környező régiókban is sorra jelentettek új eseteket. Összesen több mint 9000 állat leölésére volt szükség a fertőzött állományok felszámolása érdekében. Bár a kórokozó zoonózis - vagyis elviekben emberre is átterjedhet -, a megbetegedés emberekben rendkívül ritka, de óvatosságra int mindenkit a hatóság.

Az előadás egyik legfontosabb tanulsága, hogy a felkészültség és az információáramlás kulcsfontosságú. A Nébihhez eddig több mint 5800 médiamegkeresés érkezett, ami jól mutatja a téma súlyát és az érintettség mértékét. Az állattartók számára pedig egyértelmű az üzenet: bármilyen gyanús tünet észlelésekor azonnal értesíteni kell a hatóságot. Emellett elengedhetetlen egy naprakész, jól átgondolt járványvédelmi intézkedési terv megléte, amely nemcsak előírás, hanem a gyakorlatban is működő, betartott protokoll kell, hogy legyen.

Nemes ImreNemes Imre

Nemes Imre hangsúlyozta: minden kereskedelmi célú élő állattartó telepen kötelező a látogatási napló vezetése, amelyben pontosan rögzíteni kell a telepre belépő és onnan kilépő személyeket, illetve járműveket. E nyomon követhetőség nélkülözhetetlen a hasonló járványok megelőzésében, illetve azok hatékony kezelésében. Az eset egyértelművé tette: a megelőzés és a gyors reagálás nem lehetőség, hanem kötelesség a hazai állattartás biztonságának érdekében.

Mentövet kaphatnak a gazdák?

Hegyi Nándor (osztályvezető, Magyar Fejlesztési Bank) előadásában ismertette, hogy új finanszírozási csomagot hoz létre a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a száj- és körömfájás gazdasági hatásainak kezelésére a Nemzetgazdasági Minisztériummal és az Agrárminisztériummal közösen. A komplex, három lépcsőből álló programcsomag májustól kezdve kerül bevezetésre, ezáltal gyors megoldást biztosítva a legkritikusabb helyzetben lévő állattartó vállalkozásoknak. Első lépésként az MFB új, összesen 100 milliárd forintos keretösszegű forgóeszközhitel programot indít, továbbá az MFB Növekedési Garanciaprogram keretében 50 milliárd forintos elkülönített kerettel segíti az érintett vállalkozásokat.

A 100 milliárd forintos hitelprogram célja, hogy likviditási támogatást nyújtson az állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozások számára, akár éven belüli, akár éven túli forgóeszköz-finanszírozással. A konstrukció alkalmas meglévő kereskedelmi banki forgóeszközhitelek kiváltására is, maximum 3 éves futamidővel, a 3 havi BUBOR + 2 százalékos kamatszinten (jelenleg 6,5% + 2%). A felvehető hitelösszeg minimuma 100 millió forint, felső határa pedig a kiváltandó hitel összegéhez igazodik.

A hitelfelvétel biztonságát erősíti az MFB által biztosított bankgarancia is, amelyet az állattartó vállalkozásokat hitelező bankok számára nyújtanak. A garanciát az MFB Növekedési Garanciaprogramjától elkülönítve, összesen 50 milliárd forintos keretből biztosítják. A garancia a hitelösszeg legfeljebb 80 százalékára terjedhet ki, és az MFB által vállalt kockázathoz akár 90 százalékos állami készfizető kezesség is kapcsolódhat. A garancia díja az ügyfelek minősítésétől függően kerül meghatározásra.

Hegyi NándorHegyi Nándor

A programcsomag második ütemében az MFB ismét elérhetővé teszi három korábbi, agrárszektor számára kialakított forgóeszközhitel-termékét. Az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2025, az MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2025, valamint az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2025 összesen közel 17 milliárd forintos keretösszeggel állnak majd a vállalkozások rendelkezésére. A konstrukciók - a tervek szerint - május végétől lesznek igényelhetők, új hitelkérelmek benyújtására, illetve meglévő forgóeszközhitelek kiváltására is lehetőséget adva. 

A Portfolio AgroFuture 2025 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Címlapkép forrása: Berecz Valter
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Miért elixír az Elixir® (x)

A foszfonát gombaölő szerek hatásmechanizmusa régóta viták és rejtélyek forrása. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a termékeknek a legtöbb gombaölő hatása közvetlenül a gomba kórokozójára vonatkozik; míg mások azt gyanítják, hogy a gombára gyakorolt közvetlen hatás és a gazdaszervezet természetes védekezésének stimulálása együttesen megelőzi a betegségeket.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?