Veszélyben a magyar termőföld, új korszak jöhet a mezőgazdaságban

Veszélyben a magyar termőföld, új korszak jöhet a mezőgazdaságban

Berla Attila
A fenntartható mezőgazdaság nemcsak cél, hanem alkalmazkodási kényszer – a hazai és nemzetközi kihívások hatására új szemlélet, korszerű inputanyagok és innovatív technológiák kerülnek előtérbe. Az AgroFuture 2025 Konferencia kerekasztal-beszélgetése során iparági szakértők mutatták be, hogyan alakul át a műtrágyázás, a növényvédelem és a vetőmaghasználat szerepe, és miként lehet hosszú távon is versenyképesen gazdálkodni a változó környezeti és gazdasági feltételek mellett.

Csengődi Péter, a Corteva Agriscience értékesítési vezetője kiemelte: a fenntarthatóság a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gazdáknak egyre többet kell elérniük kevesebb inputanyag felhasználásával. Ennek központi eleme a vetőmag minősége – a genetikai potenciál már adott, de a termesztési körülményekhez igazított vetésidő és alkalmazkodóképesség még fejlesztésre szorul. A növényvédelem terén pedig egyértelmű a trend: a mesterségesből megyünk a természetes irányába.A szakember szerint a termelők csak akkor tudnak sikeresen átállni korszerű technológiákra, ha nem hagyják figyelmen kívül a kutatásokban rejlő tudást és az üzleti szempontokat sem.

Rengeteg potenciál van a magyar termelőkben – egy kicsit üzletemberként kell gondolkodniuk, meg kell találniuk a legjobb megoldást a saját gazdaságukhoz.

Csengődi PéterCsengődi Péter

Patyi Roland, az Altoterra Kft. ügyvezetője a talajállapot romlására hívta fel a figyelmet. Egy kutatási adat szerint a világ talajainak széntartalmát már 60-65 százalékban elveszítettük – ha a tendencia nem változik, 2050-re az egészet elveszíthetjük. Az ipari forradalomtól kezdve a mezőgazdaság gyakorlata fokozatosan rombolta a talaj humusztartalmát és mikrobiális egyensúlyát. Ennek visszaállításához egy átfogó, rendszerszintű beavatkozásra van szükség, amely képes visszaállítani a talaj vízmegtartó és pufferkapacitását. Úgy véli, hogy a fenntarthatóságot csak akkor lehet összeegyeztetni a versenyképességgel, ha a gazdák az alapoktól kezdik újraértékelni a gazdálkodás logikáját.

Én azt tapasztalom, hogy a jelenlegi tudás már nem megfelelő. Ez az időjárás és klímaváltozás már nem szélsőség, ez lett a norma

– fogalmazott.

Patyi RolandPatyi Roland

Szalkai Gábor, a Bayer Hungária közkapcsolati és fenntarthatósági vezetője az agrárinnovációk hazai elmaradására hívta fel a figyelmet. Míg az új technológiák elsőként Amerikában vagy Kínában jelennek meg, idehaza a szabályozások gyakran inkább akadályozzák a fejlődést. Szalkai szerint szemléletváltásra van szükség.

A tiltás helyett az ösztönzés kéne a döntéshozóktól, mert nem a tiltás lesz a megoldás.

A szakértő szerint a fenntarthatósági célokat és a gazdasági kényszereket egyszerre kell figyelembe venni. Ebben kulcsszerepe lehet a digitalizációnak, a precíziós mezőgazdaságnak és az egyszerűsített támogatási rendszernek is. A környezeti és gazdasági fenntarthatóság ugyanis kéz a kézben jár – csak a technológia és a szabályozás közös fejlődése viheti előre az ágazatot.

Szalkai GáborSzalkai Gábor

Takács Attila, a Hechta Kft. ügyvezetője szerint az inputanyag-gazdálkodás ma már nem választás kérdése, hanem kényszer. Egyrészt az Európai Unió fenntarthatósági irányelvei, másrészt a gazdák szűkülő anyagi mozgástere miatt a termelők kénytelenek alkalmazkodni. Tapasztalata szerint a termelők már felismerik, hogy a különböző termőhelyi és időjárási kihívásokra külön technológiai megoldásokat kell alkalmazniuk – de ehhez elengedhetetlen a jövedelmezőség biztosítása.

 Ez azt jelenti, hogy egy éghajlatbeli változás rengeteg technológiai változást idéz elő. A fenntarthatóság akkor fog működni, ha a szabályozás vagy a körülmények megköbetelik.

Takács AttilaTakács Attila

A beszélgetés közös nevezője egyértelműen az volt, hogy a fenntarthatóságot nem lehet elválasztani az innovációtól, sem a versenyképességtől. A mezőgazdasági inputanyagok – legyen szó vetőmagról, műtrágyáról vagy növényvédő szerekről – szerepe újraértelmezés alatt áll. A siker kulcsa a tudásmegosztás, a kutatás-fejlesztés támogatása és az adaptív gondolkodás.

A Portfolio AgroFuture 2025 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Címlapkép forrása: Berecz Valter
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Miért elixír az Elixir® (x)

A foszfonát gombaölő szerek hatásmechanizmusa régóta viták és rejtélyek forrása. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a termékeknek a legtöbb gombaölő hatása közvetlenül a gomba kórokozójára vonatkozik; míg mások azt gyanítják, hogy a gombára gyakorolt közvetlen hatás és a gazdaszervezet természetes védekezésének stimulálása együttesen megelőzi a betegségeket.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?