Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A szarvasmarhák vizelete mindig is komoly problémát jelentett a gazdálkodóknak, ugyanis a nitrátokban gazdag folyadék szennyezi a vizeket és kihat a klímára is. Ugyanakkor a nitrátok fontosak a növények számára, ezért a Pastoral Robotics nevű cég azon kezdett el gondolkodni, hogy hogyan is akadályozhatnák meg, hogy ezek a nitrátok a vizekbe kerüljenek, írta meg a TVNZ.

"Meg akarjuk kötni ezt a nitrogént, és csak olyan mértékben kiengedni, ahogy a fű fel tudja venni. Ha ez sikerül, akkor sokkal jobb ütemben fognak nőni a legelőkön a füvek, ami pedig a gazdák dolgát fogja egyszerűbbé és olcsóbbá tenni" - mondta Geoffrey Bates, a Pastoral Robotics ügyvezető igazgatója az 1 NEWS csatornának.
A találmányuk olyan tüskékkel van ellátva, amik egyben elektródaként is működnek. Ezek képesek felismerni a vizeletfoltokat a legelőn, majd olyan vegyi anyagokkal kezelik, amelyek segítenek a megkötni ezeket a nitrátokat a talajban, hogy a növények később felhasználhassák. A gép már túl is van az első teszteken, amelyek során 30-50%-kal csökkentette a nitrátok kimosódását. A találmány legnagyobb előnye az, hogy egy ritka win-win helyzetbe hozza a gazdákat: egyszerre segít óvni a környezetet és takarít meg pénzt közben a használóinak.
- mondta Geoffrey Bates.
A Pastoral Robotics tervei között szerepel, hogy még idén tíz újabb gépet állít elő a további tesztek elvégzésére, mielőtt megkezdenék a nagyüzemi gyártást. Azt pedig csak az idő fogja megválaszolni, hogy segíteni fog-e ez a találmány a világ nitrátproblémáinak megoldásában.