Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
2025 júniusában az öt legnépszerűbb "traktormárka" Magyarországon a John Deere, a Claas, a Kramer, a Solis és a Manitou voltak - derül ki a carinfo.hu adataiból. John Deere-ből 43-at adtak el júniusban, 20-szal többet, mint egy évvel korábban, Claas-ból 39-et, 7-tel többet, mint 2024 azonos időszakában. A rakodókat gyártó Kramer-ből 12-t, 11-gyel többet vásároltak most a gazdák, mint egy évvel korábban, Solis-ból 11-et, 8-cal kevesebb, míg Manitou-ból 9-et, pontosan 9-cel többet értékesítettek 2025 júniusában. A tavalyi év nem igazán kedvezett a John Deere-nek és az addig töretlen népszerűsége látványosan lecsökkent. Idén januárban még a dobogó csúcsán szerepelt a márka, februárra azonban egészen a hetedik helyre csúszott vissza, de úgy tűnik, ezen mostanra sikerült javítania.
A júniusi népszerűségi lista 6. helyén szerepel egyébként a New Holland, 7. a Fendt, 8. a Case, 9. a Kubota, 10. a Massey Ferguson, 15. pedig a Deutz-Fahr.
2025 júniusában összesen 178 traktor talált gazdára Magyarországon, ami az egy évvel korábbi mennyiséghez képest 10,6 százalékkal jelent többet, 2024 júniusában ugyanis 161 traktor kelt el. 2023-hoz képest azonban csökkent az eladott traktorok száma, akkor 359 darabot értékesítettek, 50,4 százalékkal többet, mint most. Úgy tűnik tehát, hogy habár az idei év nem kezdődött pörgősen a gépeladásokat tekintve, most valami beindult: 2024 első hat hónapjában 1001 traktort adtak el Magyarországon, idén 17,1 százalékkal kevesebbet, 830 darabot értékesítettek. Ezzel szemben 2023-ban 1922 traktor talált gazdára az említett időszakban, ami 56,8 százalékkal több az ideinél.
Érdekes adat, hogy míg 2024 első negyedévében 488 traktort értékesítettek, addig 2025 ugyanezen időszakában mindössze 364 darabot. A tavalyi év második negyedévében 513 gép talált gazdára itthon, idén azonban csak 466.
Ahogy arról az Agrárszektor beszámolt, a legfrissebb statisztikák azt mutatják, hogy a magyar gazdálkodók egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 2024-ben összesen 196,8 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket, ez azonban mintegy 32 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. A magyar gazdálkodók gépbeszerzési kedve éveken át, egészen 2023 első negyedévéig, töretlenül ívelt felfelé. Az elmúlt években a pályázati kiírásoknak és az akkori kedvező finanszírozási környezetnek köszönhetően az ágazat szereplői közül többen 3-5 évre előre betervezett beruházásokat valósítottak meg. 2023 második negyedévétől viszont bekövetkezett a recesszió, a gabonapiaci helyzet, a megnövekedett gépárak és a gyengülő finanszírozási lehetőségek, illetve a pályázatok kifutása óvatosabbá tették, kivárásra kényszerítették a gazdákat.
Arról már Pintér Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője beszélt az Agrárszektornak, hogy 2025 első negyedévében a mezőgazdasági gépforgalmazás a várakozásoknak megfelelően indult, ám sajnos ez hamar megváltozott: a ragadós száj- és körömfájás vírus megjelenése márciustól jelentősen visszavetette az állattenyésztéshez köthető gépbeszerzéseket. A szakember szerint szintén lassító hatása volt az ágazatra a precíziós fejlesztésekre várt pályázatnak, ennek napokban bejelentett elhalasztása komoly feladat elé állítja a gépkereskedelmi szektort.
Megérkeztek a beszámolók
Ahogy azt korábban megírtuk, miután 2023-ban kifutottak a gépbeszerzést támogató pályázati felhívások, jócskán visszaesett a forgalom és gépvásárlási kedv egyaránt a magyar mezőgazdasági géppiacon. Ez a trend 2024-ben is folytatódott, és mivel tavaly nem voltak nagyobb gépbeszerzést támogató pályázatok, illetve a nemzetközi piaci folyamatok se kedveztek a vásárlásoknak, rendkívül gyenge évet zártak tavaly a hazai gépgyártók és -forgalmazók. Az ágazat szereplői közül többen attól tartanak, hogy megfelelő támogatások nélkül a 2025-ös év még a tavalyit is alulmúlhatja.
Látható tehát, hogy a tavalyi év valójában minden szinten komoly visszaeséseket hozott a 2023-ashoz képest a magyarországi mezőgazdasági gépgyártóknál és gépforgalmazóknál. Bár az ágazat szereplői 2024-et még jórészt pozitív mérleggel tudták zárni, kérdéses, mi lesz az idei év végének az eredménye - különösen a digitális átállást célzó, közismertebb nevén a precíziós gépbeszerzési pályázat 2026-ra való halasztása okán.