agrarszektor.hu • 2025. május 26. 11:27
Az öntözésben a jövőt döntően a kukoricaszem méretű eszközök jelentik, a csepegtető öntözés, valamint az ütközőlapos vagy mikroszórófejes rendszerek pedig tökéletes megoldások erre - mondta el Molnár Krisztián, a Poliext Kft. agrármérnöke a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián. Kiemelte, habár ezeknek a szaktudásigénye sokkal magasabb, mint a hagyományos rendszereké, ma már a szabadég alatt lévő gyümölcsösökben és szőlőültetvényekben is biztonsággal lehet őket használni. Minderre pedig szükség is lesz a jövőben, a légköri aszály ellen ugyanis nem lehet máshogy védekezni.
Ha valaki meghallja a mezőgazdaság és jövő technológiái szavakat, a legtöbben először látványos gépekre gondolnak, olyanokra, amelyek önmaguktól teszik a dolgukat és a működésükhöz emberre sincs szükség
- kezdte előadását Molnár Krisztián. Hozzátette, habár az öntözésben történő fejlesztések nem ilyen látványosak, annál hatékonyabbak lesznek. A szakember szerint a jövőt itt a kukoricaszem méretű eszközök jelentik. Ilyen akár a csepegtető öntözés is, amely már egy több évtizede jelenlévő technológia.
A csepegtető öntözésnek kétféle módja van, egyik, ha a csepegtetőtest be van építve a csőbe, másik, amikor a testeket utólagosan helyezi be a gazda valahova. Ez a módszer a faiskoláktól kezdve a termelésig, a parkrendezéseken át használható, ugyanakkor a szaktudásigénye sokkal magasabb, mint a hagyományos rendszereké, hiszen ezeket nem elég csak ki-be kapcsolni. Molnár Krisztián hangsúlyozta, a jövő és sok helyen már a jelen is a csepegtető rendszerek mellett az ütközőlapos, valamint mikroszórófejes rendszerek térnyerését jelenti.
A különböző üvegházakban már sok-sok éve kísérleteznek ezekkel a rendszerekkel, illetve használják őket. Mára már eljutottunk oda, hogy a szabadég alatt lévő gyümölcs- és szőlőültetvényekben is biztonsággal lehet őket használni, sőt, szükség is lesz rájuk a jövőben, mert a légköri aszály ellen nem lehet máshogy védekezni.
A szakember tájékoztatott, ezeknél a rendszereknél a talajszerkezettől függően kell a vízmennyiséget meghatározni, illetve a csepegtető testek távolságát is. Hozzátette, a gyümölcs- és szőlőültetvényeknél, valamint például a kukoricatáblákban is az a cél, hogy a növény gyökérrendszere ne egy kis területere koncentrálódjon, hanem minél nagyobb területen szerteágazó legyen.
Ha a jövőt nézzük, látszik, hogy egyre melegedik az időjárás, egyre nehezebb lesz a vízhez hozzáférnünk, ami azt jelenti, hogy egyre inkább kell vele spórolni. Ha az öntözéskor már alapból 20-30 százalék a veszteség a párolgásból, leszivárgásból, az pazarlás, ezért is mindezeket megelőzően kell az ideális rendszereket a föld alá, a gyökérrendszer közelébe helyezni.