Mondj búcsút a kukacos almának: itt a megoldás a gyümölcs rettegett kártevője ellen

Mondj búcsút a kukacos almának: itt a megoldás a gyümölcs rettegett kártevője ellen

agrarszektor.hu
A kertészek körében az almamoly és kártétele egyáltalán nem ismeretlenek, hiszen ennek a kártevőnek a hernyója okozza az almagyümölcs "kukacosságát". Némi odafigyeléssel, illetve megfelelő védekezéssel azonban elejét vehetjük a problémának, összegyűjtöttük melyek azok a módszerek, amelyek eredményesen használhatók az almamoly, valamint annak hernyója ellen.

Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!

A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!

Regisztráljon most még EARLY BIRD áron! 

Az almamolynak évente rendszerint két nemzedéke van: az első nősténye a diónyi, zöld almára rakja a tojásait, a második a kifejlett gyümölcsöt károsítja azzal, hogy a kikelő hernyó berágja magát az almába - írja a balintgazda.hu. A fertőzött gyümölcs nem nő tovább és rendszerint még éretlenül lehullik a fáról, ugyanakkor az is megeshet, hogy kukacos almát teszünk a tárolóba, és csak akkor észleljük a kellemetlen betolakodót, amikor az almát felvágjuk.

Az almamoly elleni védekezésnek több eleme is van. Az egyik, hogy kora tavasszal érdemes letisztogatni a fák törzsét, mert a kéregpikkelyek alatt sok, áttelelő kártevő találhat téli menedéket. Emellet gyéríthetjük a rajzó molylepkéket feromoncsapdák kihelyezésével is. Sikeresen megszabadulhatunk ugyanakkor az almamolytól rendszeres vegyi védekezéssel is. Használhatunk ellenük feromon csapdákat, ragasztós illatanyagcsapdákat, biológiai rovarölő szereket, ilyenek a Cydia pomonella Granulovirus (CpGV) hatóanyag-tartalmú szereket, illetve hagyományos rovarölő szereket is bevethetünk, mint a különböző lambda-cihalotrin, spinozad, vagy bizonyos indoxakarb hatóanyag-tartalmú szerek. Figyeljünk arra, hogy hűvös, csapadékos időjárás, és elhúzódó rajzás esetén a permetezést meg kell ismételni.

Azt azonban nem árt tudni, hogy a kukacos alma nem feltétlenül azt jelenti, hogy vegyszermentes, biogyümölcsről van szó. Gyakran előfordul, hogy az almafákat nem az előírásos szerrel permetezték meg, és így a hernyók vidáman rágják az almát, a környezetünket pedig fölöslegesen terheltük vegyszermaradványokkal. Ha permetezünk, akkor azt mindig a szakmai előírások betartásával tegyük.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. október 8. 15:02