Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Hatalmasat változott a régiós műtrágyapiac az utóbbi időszakban, elsősorban az ukrán-orosz konfliktus miatt. Ukrajna hosszú ideig műtrágyaexportőrként jelent meg a közép-kelet-európai piacon, ma már azonban importra szorul. Ennek oka, hogy az ukrán-orosz válság hatására saját műtrágyatermelése csökkent, illetve az ukrán cégek jóval drágábban jutnak a gyártáshoz szükséges orosz gázhoz, ezért műtrágyáik régiós versenyképessége jelentősen romlott.
A Nitrogénművek Zrt.-hez a közelmúltban több ukrán vásárlói megkeresés is érkezett, esetenként nagyobb, 5-10 ezer tonnás tételekben - közölte az agrarszektor.hu-val Suba Péter, a társaság kereskedelmi vezérigazgató-helyettese. A cég azonban egyelőre nem szállíthatja műtrágyáit Ukrajnába, mert az ukrán szabályozás szerint előbb termékeit az ottani hatóságokkal engedélyeztetnie kell. Ezért a vállalat valamennyi műtrágyájára beindította azt a regisztrációs eljárást, amely az ukrán értékesítések előfeltételének számít. Bár a procedúra akár egy évig is eltarthat, Suba Péter szerint nem kizárt, hogy az ukrán hatóságok felgyorsítják az engedélyezési eljárást a növekvő ukrán műtrágyaimport-igény miatt.
Mint ismert, a Nitrogénművek Zrt. ma az egyetlen olyan hazai vállalat, amely műtrágyákat gyárt. A Bige László tulajdonában lévő cég idehaza éves szinten 700-750 ezer tonna nitrogén- és 80-100 ezer tonna NPK-műtrágyát ad el, így a nitrogén-műtrágyák forgalmazásában 70 százalék körüli, míg az NPK-kéban mintegy 25 százalékos - szintén piacvezető - pozíciót birtokol. A legnagyobb mennyiséget adó nitrogén-műtrágyákból a vállalat évi 1,0-1,1 millió tonnát gyárt, a hazai eladásokon felüli, 350-400 ezer tonnás mennyiséget pedig a külpiacokon értékesíti.
A magyar gazdálkodók ma éves szinten 1,1 millió tonna nitrogénalapú és 350-400 ezer tonna NPK-műtrágyát használnak fel, a hazai piac tehát mintegy 1,5 millió tonnára tehető. Éves szinten nitrogénalapú termékekből és NPK-műtrágyákból egyaránt 250-300 ezer tonna importtermék jut az országba.