Ez a titok nyitja: Indiában elrejtik a borsföldeket

agrarszektor.hu
Az egykori portugál gyarmat, a délnyugat indiai Goa borstermesztő gazdáinak van okuk a derűre, hiszen jól terem a bors. De ne gondoljunk a látóhatárig nyúló borsföldekre, mert a helyiek köztes növényként termesztik a fűszert.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A helyi forró klimatikus adottságok ugyanis már jó ideje arra késztették a földművelőket, hogy sokfajta haszonnövényt úgynevezett kulagarokban termesszenek. A kulagart úgy kell elképzelni, mint nálunk a barackosokat. Olyan fák sorait, amelyek termését valamiképpen - teaként, fűszerként - hasznosítják, árnyékukban pedig sok minden megterem.

A bors szereti az ilyen élőhelyet, így India legkisebb állama, a mindössze 3700 négyzetkilométeres, csupán 1,8 millió lakosú Goa borsültetvényei is bővülőben vannak. A három évvel ezelőtti 721 hektárral szemben ma már 770 hektáron termesztik és a betakarításkor mért mennyiség 230 tonnáról 244 tonnára nőtt.

Az Indiában a goai kulagar meglehetősen ismert fogalom, ám ezzel a termelési móddal - a fák árnyékába vetett köztesnövény termesztéssel - csak mostanában, a nagy szárazságok miatt kezdenek ismerkedni a szubkontinens többi államában. Pedig a kulagar azért is hasznos, mert a köztesnövények a vegetációs időszakban elveszik a gyomnövények életterét, zöldtrágyaként talajba forgatva pedig növelik annak szervesanyag-tartalmát.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?