2026. május 24. vasárnap Eszter, Eliza
Javában folyik az aratás Békés megyében: lesújtó eredmények várhatóak

Javában folyik az aratás Békés megyében: lesújtó eredmények várhatóak

MTI
Az aszály miatt negatív aratási rekordok várhatók őszi árpából Békés megyében; az őszi búza hozama is alig fele a tavalyinak, ráadásul a sok apró szem a vetőmag ellátottságra is kihathat majd - derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatósága által az MTI-nek elküldött adatsorokból.

A gazdák Békés megyében őszi árpát csaknem 31 ezer, őszi búzát 100 ezer hektárról takarítanak be; előbbivel a terület 95%-án végeztek is. Az átlagtermés 3,5 tonna hektáronként, a hektolitersúly gyenge. A búzaaratással a területek 30%-án végeztek, az össztermés eddig 90 600 tonna, az átlag hektáronként 3 tonna. A tapasztalatok szerint sok az apró szem, e miatt a vetőmaggal óriási problémák lehetnek.

Őszi káposztarepcét 8 ezer hektáron vetettek, a területek 40%-ának betakarítása után a megyei átlag 1,6 tonna hektáronként. A kukorica és a napraforgó is nagyon gyengén fejlődött a csapadékhiány miatt. Feleakkorák a növények, mint ilyenkor általában, és már nemcsak a leveleik, hanem a gyökereik is száradnak, ami sok helyen egyenlő a kipusztulással.

A sokéves átlaghoz képest 160 milliméterrel kevesebb csapadék esett idén. A hőség folytatódik, eső nem várható, ráadásul a szél egyfolytában fúj, ami tovább szárítja az amúgy is száraz talajt - állapították meg a szakemberek. Raktározással, tárolással kapcsolatos gondok nincsenek és nem várhatók.

Az összefoglalóból kiderül: a kárenyhítési kérelmek rekordokat döntenek, az eddigi bejelentések mind mennyiségben, mind területben megközelítik a 2020-as évi kérelmek 90%-át. Jelenleg mintegy 1100 kérelmet adtak be a megyei gazdák, amelynek 95%-a aszálykár.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Ha öntözünk, tegyük tudatosan! (x)

A sikeres gazdálkodó ismérve, hogy tudatosan hozza meg döntéseit. A tudatos döntéshozáshoz elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű adat, valamint az adatokból képzett információ.

Támogatott tartalom

Aktualitások a Kramer portfóliójában (x)

A Kramernél soha nem állnak meg a fejlesztések, az újdonságok és a portfólió optimalizálása. 2025-ben Hannoverben több új rakodót mutattak be a nagyközönségnek, mely immáron elérhető és rendelhető a piacon.

EZT OLVASTAD MÁR?