Ez lehet a kukoricatermesztés jövője: sok magyar gazda már így csinálja

Ez lehet a kukoricatermesztés jövője: sok magyar gazda már így csinálja

agrarszektor.hu
A magyar kukoricatermesztők teljesítőképessége és hosszútávú jövedelmezősége jelentősen függ a termések hozamának mennyiségétől és minőségétől. A termésátlagok és a termésbiztonság növeléséhez számos tényező járulhat hozzá, amelyek közül a legfontosabb a megfelelő hibrid és termesztés technológia megválasztása, valamint a vetőmagkezelés, az úgynevezett csávázási technológiák alkalmazása - árulta el Zoltán Gábor, a Corteva Agriscience magyarországi vetőmag fejlesztőmérnöke.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A szakember szerint a hibridek megválasztásakor kulcsfontosságú, hogy a hibridek kiemelkedő termőképességgel és termésbiztonsággal, kiemelkedő adaptációs képességgel és szárszilárdsággal, valamint magas minőségi paraméterekkel és gyors vízleadó képességgel rendelkezzenek. A gazdálkodóknak minden esetben össze kell hangolni ezeket a tulajdonságokat a szántóföldi adottságokkal, hogy csökkenteni tudják az időjárás kiszámíthatatlanságából adódó kockázatot - derült ki a Corteva közleményéből.

Miután a gazdálkodó kiválasztotta a megfelelő hibridet, akkor nélkülözhetetlen a legmegfelelőbb csávázási technológiát is kiválasztani. A vetőmagok gombaölő-, rovarölő-, biológiai csávázószerrel vagy madárriasztószerrel történő bevonása csökkentheti a termesztési kockázatokat és elősegítheti a növények kezdetektől való erőteljes fejlődését, támogatva a talaj és a növény közötti kapcsolatot az erősebb gyökérhálózat révén. A kezelt vetőmagok esetében javul a stressztűrés és gyorsabb az állománynövekedés. Ezzel már a vetéssel kezdődően biztosítani lehet az erős, homogén növényállományt és a maximális jövedelmezőséget - ismertette Zoltán Gábor.

Mivel a növényvédő szert közvetlenül és célzottan csak a vetőmag felületére juttatják ki, a vetőmag csávázási technológiák alkalmazása csökkenti a növényvédő szerek talajra és hasznos szervezetekre gyakorolt környezeti hatását, valamint védi a felhasználókat is. Emellett csökkentheti a gazdáknak a kelés utáni növényvédő szerek használatát, ami csökkenti a további ráfordítások költségeit, és ezzel a termelékenységet is javítja - tette hozzá a fejlesztőmérnök.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 30. 06:03