Ömlik az import szója Kínába: nem tudják megállítani a beáramló árut

Ömlik az import szója Kínába: nem tudják megállítani a beáramló árut

agrarszektor.hu
Kína továbbra is jelentős mennyiségű szójababot importál, annak ellenére, hogy a kormány évek óta próbálja csökkenteni a külföldi szójától való függőséget és növelni az élelmiszer-biztonságot - írta a Reuters. Kína gazdasági növekedése lelassult, és ez várhatóan legalább a következő néhány évben is így marad, ami potenciálisan nagyobb hatással lehet a globális szójabab-kereskedelemre, mint a csökkenő takarmány-felhasználás.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A világ legnagyobb szójabab-importőre azt állítja, hogy jelentősen csökkentette a szójadara arányát az állati takarmányokban, azonban a tavalyi rekordszintű behozatal megkérdőjelezi ezen erőfeszítések hatékonyságát. Kína évente legalább 100 millió tonna szójababot importál, amelyet szinte teljes egészében fehérjedús takarmány-összetevővé dolgoznak fel, elsősorban a világ legnagyobb sertésállománya számára.

Bár Kína éves szójabab-behozatala lassabb ütemben növekszik, mint azt egy évtizeddel ezelőtt várták, és az ország sertésállománya stagnál a gyenge nyereségesség miatt, az ország továbbra is erősen támaszkodik a külföldi szójaszállítmányokra. Az importőrök rekordmennyiségű behozatalra számítanak április és június között, amikor megérkezik Brazília hatalmas termése.

A kínai mezőgazdasági minisztérium 2022-es jelentése szerint a szójadara aránya a takarmányban 15,3%-ra csökkent 2021-ben a 2017-es 17,8%-ról. Ez a minisztérium szerint összesen 11 millió tonna szójadarát takarított meg, ami körülbelül 14 millió tonna szójababnak felel meg. 2023 áprilisában Peking 2025-re 13% alatti arányt javasolt. Az elemzők akkor úgy vélték, ez 82 millió tonnára csökkentheti a szójabab-importot 2025-re, ami jóval alacsonyabb Kína jelenlegi, 2024-25-re vonatkozó 94,6 millió tonnás becslésénél.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) azonban jóval magasabbra, 109 millió tonnára becsüli Kína 2024-25-ös szójabab-importját, ami arra utalhat, hogy Kína alulbecsli a tényleges felhasználást. Az USDA tavaly kezdte el a globális exportőrök adatait használni a kínai szójakereslet becslésére a kínai vámadatok helyett, mivel a szállítási adatok jóval meghaladták Kína bejelentett behozatalát. Lehetséges, hogy Kína többlet szójababot halmoz fel állami készleteinek növelésére. Az ország általában az amerikai szójababot részesíti előnyben tartalékai számára, mivel azok jobban tárolhatók, mint a magasabb nedvességtartalmú brazil termék.

A kínai sertéságazat helyzete nem indokolja a szójabab-import növelését, de egyelőre a csökkentését sem. Az USDA előrejelzése szerint Kína 2025-ös sertésállománya megegyezik a 2017-es adattal. A sertéshús-fogyasztás stagnálása problémát jelenthet mind a kínai sertéstenyésztők, mind a brazil szójatermelők számára. A túlkínálat és a lassú kereslet nyomást gyakorol az árakra és a nyereségességre az ágazatban, a közelmúltbeli termelésnövekedés ellenére.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?