Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Moldovában a csonthéjas gyümölcsöket két hidegbetörés érte el: az első április 11-én, a második április 28-án - írta meg a FruitVeB. Stefan Pislaru, a StarAgro Group moldovai cseresznyeexportőr kereskedelmi igazgatója szerint április 11-én éjszaka a hőmérséklet az északi régiókban -6 Celsius-fok környékére süllyedt, és az országos jelentések szerint a különböző területeken a kajszibarack- és cseresznyetermés 30-100%-a károsodott. A StarAgro Groupnál az első fagy során -3 Celsius-fok körüli minimum-hőmérsékletet regisztráltak, ami szintén komoly hatással volt a termelésükre. Az április 28-i második hullám náluk már csak 0 fokos hideget hozott, és szerencsére nem okozott további károkat.
A szakember beszélt arról is, hogy a StarAgro az első fagyos időszak alatt a kajszitermés mintegy felét elvesztette. Mint mondta, az első hidegbetörés közvetlenül a teljes virágzásban lévő fajtákat érintette. Ennek következtében 50%-os veszteséget szenvedtek el a kajsziban és körülbelül 30%-os kiesést cseresznyében. A kár különösen az olyan érzékeny fajtáknál volt nyilvánvaló, mint a Kordia, a Skeena, a Zirat, a Stella és a Red Pacific. A Kordia volt a legsúlyosabban érintett. Eközben más fajták, mint a Regina, Rocket, Frisco, Black Star, Early Star, Grace Star, Ferrovia és Red Giant sokkal jobb ellenállóképességet mutattak. Figyelemre méltó, hogy a Nimba és a Samba nem volt érintett, sőt, az előző évekhez képest jobb hozamra számítanak tette hozzá.
Bár a cseresznyét nem érintette annyira a fagy, mint a sárgabarackot, itt is jelentősek a veszteségek, magyarázta Stefan Pislaru. Elmondása szerint a cseresznyetermés összességében a vártnál alacsonyabb lesz. Bár számos fajta nem érintett és jól fejlődik, a 30%-os veszteség másoknál, különösen az olyan prémium fajtáknál, mint a Kordia, azt jelenti, hogy a teljes mennyiség elmarad a szezon eleji előrejelzéseinktől. Mint mondta,
ez egy kihívásokkal teli év lesz, és nem csak az exportra lesz hatással a jelenlegi helyzet, hanem a hazai piacra is. Az alacsonyabb terméshozamok valószínűleg nyomást gyakorolnak mind a belföldi, mind az export értékesítési csatornákra. Elsőbbséget fogunk adni a már megkötött exportszerződéseinknek, ami a helyi piacon korlátozott elérhetőséget eredményezhet. Ennek a fagykárokat elkerülő fajták teljesítménye némi mozgásteret biztosít számunkra.