Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A Zala Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya által elrendelt zárlat gyakorlatilag a megye egész területére kiterjed. A fertőzött területekről tilos hatósági engedély nélkül szőlőnövényt, szaporító- és ültetési anyagot, valamint egyéb gazdanövényeket, például erdei iszalagot kivinni. A veszélyes karantén betegséget az amerikai szőlőkabóca terjeszti. A kórokozó már Európa számos országában jelen van, Magyarországon pedig 12 vármegyében és 14 borvidéken azonosították. A helyzet Zalában a legsúlyosabb, de a Balaton északi és déli részén, Veszprém és Somogy vármegye egyes területein is jelentős a fertőzöttség.
A szakhatóság tájékoztatása szerint az európai szőlőfajták közül különösen fogékony a betegségre a Chardonnay, a Cabernet sauvignon, a Sauvignon blanc, a Pinot noir és az Olaszrizling. A kórokozó gazdanövényei között szerepel az erdei iszalag, az éger, a bálványfa, a mogyoró és a fűzfafélék is, amelyekről átkerülhet a szőlőre.
Nagyon el vagyok csüggedve amiatt, ami most történik. Korábban olyan borászok jöttek hozzám bort vásárolni, akiknek ki kellett vágniuk a szőlőjüket a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma miatt, de most már magam is érintett vagyok, a tavasz óta már három IFA-gépkocsinyi kivágott tőkét kellett elszállíttatnom. A Chardonney-ültetvényemnek alig 20 százaléka maradt meg, a többit ki kellett vágni. Bíztam benne, hogy néhány, ellenállóbbnak mondott fajta megússza, de sajnos úgy látom, őket is érinti, még ha nem is olyan jelentős mértékben. Ha ez így folytatódik, 30 évnyi munkám megy a levesbe
- mondja Kovács Ottó nagyradai borász, aki 10 hektáron 5, nem egybefüggő szőlőterületet gondoz, és már három évtizede foglalkozik szőlőtermesztéssel, borászattal. A borász elmondta, hogy már tavasszal észrevehető volt egyes szőlővesszők fejlődésének visszamaradása, de a permetezés sem segített. A kabócák folyamatos mozgása és a szomszédos területekről történő beáramlása miatt gyakorlatilag lehetetlen megállítani a fertőzés terjedését. Hiába védekeznek rovarölő szerekkel, a betegség így is terjed.
A fertőzött növényeken jellegzetes tünetek figyelhetők meg: a fásodás elmarad, a vessző zöld színű és gumiszerűvé válik, hajlik, nem törik. A levelek kanalasodnak, bepöndörödnek, a fehér szőlőfajták levelei sárgulnak, a kék szőlőké vörösödnek.
A betegség ellen nincs hatékony védekezési mód, csak a fertőzött tőkék gyökerestől történő kivágása és megsemmisítése segíthet. A kivágott szőlő helyére két évig nem lehet újat telepíteni. Bár a betegség nem jelent közvetlen veszélyt az emberi egészségre, és nem érinti a bor készítését és forgalmazását, a gazdasági következmények súlyosak lehetnek az egész ágazat számára.