Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
14 uniós ország agrárminisztere írta alá az Európai Szója Nyilatkozatot a napokban. A magyar-német közös kezdeményezés támogatóinak célja, hogy ösztönözzék a pillangós növények élelmiszeripari és takarmányozási célra történő termesztését. A Brüsszeli Magyar Állandó Képviseleten Ausztria, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Olaszország, Németország, Románia, Szlovákia és Szlovénia mezőgazdasági minisztere látta el kézjegyével a dokumentumot.
Miért van szükség az Európai Szója Nyilatkozatra?
A génmódosított alapanyag 73 százaléka Brazíliából, Argentínából és Paraguayból érkezik, ahol azok a fontos európai kritériumok, mint a fenntartható termesztés, a nyomon követhetőség, aligha biztosíthatók. Ezekben az országokban az erdőirtás, a túlzott vegyszerhasználat, a vizek szennyezése és a kisebb gazdálkodók kiszorítása súlyos társadalmi problémákat okoz. A GMO-növények káros egészségügyi hatásai körüli bizonytalanság és azok alacsony társadalmi támogatottsága pedig széles körben komoly aggályokat vet fel.
Az Európai Unió 2013 és 2015 között éves szinten 36,1 millió tonna szójababot importált az állattenyésztés fehérjeigényének biztosítása érdekében. A közösség területén ugyanezen idő alatt 0,43-0,56 millió hektáron termeltek szójabab vetőmagot, amiből mindössze 1-1,85 millió tonna szóját állítottak elő. A számok tehát komoly sebezhetőségre utalnak.
Az Európai Szója Nyilatkozat egyelőre ugyan nem érinti a Közös Agrárpolitika (KAP) tervezett reformját, de előbb-utóbb nyilvánvalóan annak részévé fog válni. A közösségi fehérjeprogram olyan cél, amelynek globális kihatásai lehetnek, és az EU végre nem csak arról beszél (mint pl. a Brexit révén kialakult költségvetési lyuk kapcsán), hogy mekkora a közös "fazék", hanem arról, hogy mi legyen benne - állapítják meg szakértők.
A hazai szójatermelés mennyisége még fokozható, de a szója bizonyos mértékig kiváltható más takarmányokkal is, egyebek mellett pillangós virágú szálastakarmány-növényekkel, például a lucernával, alternatív fehérjenövényekkel (csillagfürt, lóbab, borsó), magas fehérjetartalmú gabonákkal.
A témában készült interjúnkat itt olvashatják.
Meglepő következtetés sok szakember részéről, hogy az európai hústermelést és -fogyasztást jelentősen csökkenteni kell. Az állati fehérjék jelenleg a tápanyagbevitel 60 százalékát teszik ki az európai étrendben, ami fenntarthatatlan és káros. 2016 novemberében 24 európai parlamenti képviselő már egyenesen arra nyújtott be javaslatot, hogy az állati eredetű élelmiszerek arányát legalább 30 százalékkal csökkentsék 2030-ra a kontinensen.
A fentiek fényében a közelgő KAP-reform egészen más dimenzióba került, mint eddig. Most már nemcsak a közös javak okos(abb) elosztásáról van szó, hanem arról is, hogyan lehet valóban fenntartható mezőgazdaságot teremteni, amely figyelemmel van a klímaváltozás követelményeire, illetve az egészségesebb emberi életet szolgálja.
Hektáronként meghatározott minimális mennyiségű minősített szaporítóanyag használata kötelező, és az ügyfélnek a szaporítóanyag beszerzését is igazolnia kell. Szemes fehérjenövény (például szója) esetében 1 t/ha minimális hozamot kell produkálni. 2015-2020 között mind a szemes, mind a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatására évi 79,88 millió euró áll rendelkezésre. Tavaly és tavalyelőtt ez egy hektárra vetítve 50 ezer forint körüli összeget eredményezett.