Fontos rendelet változott meg itthon: ez sok magyar termelőt érinthet

Fontos rendelet változott meg itthon: ez sok magyar termelőt érinthet

agrarszektor.hu
A 25/2025. (VIII. 18.) NGM rendelet bizonyos kertészeti termékeket kivett az EKÁER-bejelentési kötelezettség alól. A módosítással azonban „mindössze” néhány termék, mégpedig a borsó, a bab és a csemegekukorica, valamint ezek vetőmagjai, továbbá a vöröshagyma-dughagyma (mint szaporítóanyag) vált EKÁER-mentessé. Ezzel olyan termékek kerültek ki a bejelentési kötelezettség alól, ahol a csalás lehetősége gyakorlatilag kizárt - írta meg a FruitVeB.

Early Bird jegyek az Agrárszektor 2025 konferenciára!

Szerezze meg jegyét most még Early Bird áron a december 3-4. között megrendezésre kerülő siófoki Agrárszektor 2025 konferenciára, ahol kistermelők és fiatal gazdák most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! A konferencia értékelést ad az agrárium helyzetéről, egyúttal pedig felvázolja az ágazat előtt álló rövid- és hosszú távú fejlesztési és kitörési lehetőségeket, illetve bemutatja a vállalkozások üzleti döntéseihez szükséges mértékadó prognózisokat.

A közelmúltban jelent meg a nemzetgazdasági miniszter 25/2025. (VIII. 18.) NGM rendelete az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működésével összefüggésben a kockázatos termékek meghatározásáról szóló 51/2014. (XII. 31.) NGM rendelet módosításáról, mely a kertészeti ágazatban számos félreértést szült. A rendelet bizonyos kertészeti termékeket kivett az EKÁER-bejelentési kötelezettség alól. A módosítással azonban „mindössze” néhány termék, mégpedig a borsó, a bab és a csemegekukorica, valamint ezek vetőmagjai, továbbá a vöröshagyma-dughagyma (mint szaporítóanyag) vált EKÁER-mentessé. A bejelentési kötelezettség alól mentességet kapott termékek listája (vámtarifaszám és pontos megnevezés) a következő:

  • 07031011: Vöröshagyma dughagyma frissen vagy hűtve (megjegyzés: csak a vöröshagyma dughagymáját értve alatta)
  •  07081000: Borsó (Pisum sativum) frissen vagy hűtve
  •  07082000: Bab (Vigna spp., Phaseolus spp.) frissen vagy hűtve
  •  07099960: Csemegekukorica frissen vagy hűtve
  •  07129011: Szárított csemegekukorica hibridvetőmag
  •  07131010: Szárított borsó vetésre
  •  07133310: Szárított vesebab vetésre

A FruitVeB jelezte, hogy ez a rendeletmódosítás a zöldség-gyümölcs ágazat számára nagyon jelentős eredmény, és számottevően könnyíti a gazdálkodók mindennapi életét, mert a borsóval, a babbal és a csemegekukoricával olyan termékek kerültek ki az EKÁER-bejelentési kötelezettség alól, melyek esetében a csalás lehetősége egyébként gyakorlatilag kizárt, így nagyon nagy és mára feleslegessé vált adminisztratív tehertől szabadultak meg az ágazat érintett szereplői. A rendeletmódosítás ezen a linken található meg.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?