Már csak néhány nap és ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az uniós előírások miatt Magyarország is megalkotta a kiberbiztonsági törvényét, melynek 2. számú melléklete alapján a kockázatos ágazatokban működő szolgáltatók és szervezetek közé sorolódnak az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény szerinti élelmiszer-vállalkozások. Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete alapján az élelmiszerek termelésével, feldolgozásával és forgalmazásával összefüggő tevékenységet folytató köz-vagy magánvállalkozások tartoznak ide, ezért a mezőgazdasági termelés kivételével a termékpályák további szereplői, tehát a feldolgozók és a kereskedelmi tevékenységet végzők - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán. Ennek megfelelően a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló törvény szerinti mikro- és kisvállalkozások kivételével minden közepes és nagyméretű élelmiszer-vállalkozásnak meg kell vizsgálnia önmagát, hogy digitális rendszerei alapján a kiberbiztonsági törvény hatálya alá tartozik, vagy sem.
Az érintett élelmiszervállalkozásoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a kiberbiztonsági fenyegetésekre, és megfelelő védelmi intézkedéseket kell bevezetniük a számítógépes rendszereik és hálózataik elleni támadásokkal szemben.
A kiberbiztonsági törvény rendelkezései és előírásai mellett az élelmiszer- vállalkozásoknak további szabályozásoknak és iparági irányelveknek is meg kell felelniük annak érdekében, hogy biztonságosan működhessenek és védjék az üzleti érdekeiket. A kiberbiztonsági intézkedéseket megfelelően kell végrehajtani, mert a büntetések is kidolgozásra kerültek, ha nem tesznek megfelelő intézkedéseket a kibertámadások elleni védelem érdekében. Ahhoz, hogy el tudja dönteni egy élelmiszer-vállalkozás, hogy a törvény hatálya alá tartozik, érintett szervezet-e, részletes tájékoztatást talál a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságnál. Ha a saját élelmiszer-vállalkozása érintett szervezet, akkor nyilvántartásba vételi kötelezettség terheli, amelynek határideje 2024. június 30. A törvény értelmében a következő időszakban az alábbi határidők vonatkoznak az érintett szervezetekre:
- 20204. január 1-től a nyilvántartásba vételi kötelezettség vonatkozik azokra a szervezetekre, mely ezen dátum előtt megkezdték a tevékenységüket. A kötelezettség határideje, ahogy fentebb is írták, 2024. június 30-a, minden más szervezet esetén 30 napos határidő áll rendelkezésére. Az érintett vállalkozásoknak az elektronikus információs rendszereit biztonsági osztályba kell sorolniuk.
- 2024. október 18-tól alkalmazni kell azelektronikus információs rendszereit biztonsági osztályának megfelelő védelmi intézkedéseket, valamint be kell fizetni a felügyeleti díjat.
- 2024. december 31-ig szerződést kell kötni az érintett szervezet által választott auditorral.
- 2025. december 31-ig le kell folytatni az első kiberbiztonsági auditot.