Meglepő ajánlatot tett a nagy gabonakereskedő: ezek a gazdák élhetnek vele

Meglepő ajánlatot tett a nagy gabonakereskedő: ezek a gazdák élhetnek vele

agrarszektor.hu
Az ADM szokat ösztönzőt kínált az amerikai gazdáknak a szójabab szállítására: aki most beszállítja hozzájuk a szójáját, később maga határozhatja meg az átvételi árat. Mindeközben az alacsony árak miatt lelassult a termelői értékesítés - írta meg a Reuters.

Kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák, FIGYELEM!

A Portfolio Csoport májusi AgroFood és AgroFuture konferenciáján a kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák ismét kedvezményes, fix 30 000 Ft + áfa áron vehetnek részt! A Portfolio május 19-i AgroFood konferenciáján az élelmiszeripar dilemmái, aktualitásai és prognózisai lesznek fókuszban, míg május 20-án a Portfolio AgroFuture konferencián a működő és fenntartható megoldások, a jövőálló gazdálkodás kap kiemelt szerepet. Találkozzunk!

 

 

Az Archer-Daniels-Midland, a világ egyik legnagyobb gabonakereskedője, szokatlan ajánlatot tett az amerikai gazdáknak: lehetővé teszi számukra, hogy szójababot szállítsanak az illinois-i Decaturban található feldolgozóüzemébe, és később határozzák meg a végleges eladási árat, anélkül hogy tárolási díjat kellene fizetniük. Az ajánlat értelmében az ADM tulajdonjogot szerez a szójabab felett, így azonnal feldolgozhatja a terményt. Ez a lehetőség, amit "ingyenes halasztott árazásnak" neveznek, október végéig érvényes, és a résztvevő gazdák 2026 szeptemberéig határozhatják meg az eladási árat.

A rekordtermés nyomást gyakorol a terményárakra, miközben a gazdák magas műtrágya- és egyéb költségekkel küzdenek. Ráadásul Kína, a legnagyobb szójaimportőr, Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi vámjaira válaszul Dél-Amerika felé fordult, megfosztva az amerikai gazdákat elsődleges piacuktól. Sok gazda inkább tárolja a szójababot, bízva a későbbi jobb árakban, ami csökkenti a nagy amerikai feldolgozók számára elérhető készleteket.

Ez azt jelzi számomra, hogy szükségük van babra, de nincs elég a feldolgozás folytatásához

- nyilatkozta egy Illinois-i gazda.

A termelők szerint az ADM ajánlata szokatlan, mivel a feldolgozók általában bőséges készletekhez férnek hozzá betakarítási időszakban. Miranda Wamsley, az ADM alelnöke egy múlt havi interjúban elmondta, hogy a gazdák a szokásosnál kevesebb termény eladásáról állapodtak meg a betakarítási szezon előtt. Egy másik Illinois-i termelő szerint, mivel az árak alacsonyak, mindenki a farmon tárolja a gabonát, és azt mondja: "Nem kapod meg a gabonámat, amíg az árak nem emelkednek". Míg a gazdák általában a várható termés körülbelül felét értékesítik a betakarítás kezdetéig, idén sokan csak 20%-ot vagy még kevesebbet adtak el.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Milyen fűnyíró kell nagyobb kertbe vagy gazdaságba? (x)

Elektromos, benzines, netán traktor? A megfelelő eszközt nem könnyű megtalálni, de ha sikerül, akkor az megkönnyíti a munkát, ráadásul gyep állapotát és a kert használhatóságát is meghatározza.

Támogatott tartalom

Paci® a gyompusztító (x)

A kalászosokban elkezdtek kelni a gyomok, így a gyomirtás aktuális kérdéssé vált. A gyomirtó szerek kiválasztásánál viszont több szempontot kell figyelembe venni.

EZT OLVASTAD MÁR?