Fokozódik a hangulat: már a lengyelek is támadják a Mercosur-egyezményt

Fokozódik a hangulat: már a lengyelek is támadják a Mercosur-egyezményt

agrarszektor.hu
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás egyre több ellenállásba ütközik az európai mezőgazdasági termelők részéről. Lengyelország és Franciaország is kifejezte nemtetszését a tervezettel kapcsolatban, amely szerintük tisztességtelen versenynek tenné ki az uniós gazdákat. A megállapodás körüli vita újabb fejezetéhez érkezett, miközben a francia gazdák tiltakozó akciókat szerveznek - számolt be róla a Reuters.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök november 26-án határozott álláspontot fogalmazott meg a kérdésben. Az aznapi kormányülés előtt ugyanis kijelentette, hogy Lengyelország ebben a formában nem fogadja el a dél-amerikai országokkal, vagyis a Mercosur-csoporttal a szabadkereskedelemről szóló megállapodást. A lengyel álláspont összhangban van a francia gazdák aggályaival. Az európai mezőgazdasági termelők ugyanis attól tartanak, hogy a megállapodás lehetővé tenné olyan termékek nagymértékű behozatalát, amelyekre nem vonatkoznak az EU-ban érvényes szigorú szabályok. Ez szerintük tisztességtelen versenyt eredményezne.

Franciaország, az EU legnagyobb mezőgazdasági termelője, üdvözölte Lengyelország kiállását. Annie Genevard francia mezőgazdasági miniszter csodálatos jelnek nevezte a lengyel álláspontot. A miniszter hangsúlyozta:

"Nem engedhetjük tovább, hogy a gazdák úgy érezzék, hogy nem többek, mint egy nemzetközi alku tárgya."

A francia gazdák tiltakozásuk jeleként több tucat traktort vittek a strasbourgi Európai Parlament közelébe. Egy kelet-franciaországi gazdálkodó szerint a Mercosur-megállapodás nagyon rossz a mezőgazdaságnak, különösen a francia mezőgazdaságnak. Olyan termékeket lehet behozni általa, amelyeket az EU-ban (és Franciaországban) nem lehet megtermelni, ezzel pedig elkerülhetetlenül is csökken a tagállamok versenyképessége a dél-amerikai országokkal szemben.

A tervezett EU-Mercosur megállapodás ugyanis jelentős mennyiségű mezőgazdasági termék behozatalát tenné lehetővé. A termelők szerint ez 99 ezer tonna marhahúst, 190 ezer tonna cukrot, 180 ezer tonna baromfihúst és 1 millió tonna kukoricát jelentene.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 8. 13:34