Felháborodott az Agrárminisztérium az EU-Ukrajna megállapodáson

Felháborodott az Agrárminisztérium az EU-Ukrajna megállapodáson

agrarszektor.hu
Tönkretenné a gazdákat az a hátuk mögött Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát - közölte Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán. A tárcavezető szerint "ez botrányos, amit nem fogunk hagyni, mert a gazdák jövője és megélhetése a tét" - olvasható az Agrárminisztérium közleményében.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

A tárca állásfoglalásában a miniszter arra emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság a gazdák háta mögött elvi megállapodást kötött Ukrajnával a 2016 óta meglévő kereskedelmi megállapodás felülvizsgálatára. A javaslat megint Kijevnek kedvez és az uniós, köztük a magyar termelőket lehetetlenítené el - tette hozzá.

A tervek szerint különböző kategóriákba osztanák az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékeket. A megállapodás a cukor, a baromfi, a tojás, a búza, a kukorica, vagy a méz esetében a 2016-os kereskedelmi megállapodásban rögzítetteknél nagyobb mennyiségű importot engedélyezne Ukrajna számára. Más tételek, a vaj, a sovány tejpor, a maláta, a glutén, a zab, vagy az árpadara esetében a kvóták az elmúlt években tapasztalt legmagasabb kereskedelmi szintre nőnének. A tejpor, az erjesztett tej, a gomba, vagy a szőlőlé vonatkozásában pedig teljes liberalizáció valósulna meg, ami azt jelentené, hogy ezen tételek korlátlanul érkezhetnek az Európai Unió területére. A magyar szempontból az egyik legfontosabb termék, a kukorica pedig korlátlanul áraszthatná el a magyar piacot.

Nagy István elmondta, a tervek szerint Ukrajna kötelezettséget vállalna arra, hogy 2028-ig fokozatosan hozzáigazítja termelési előírásait az EU-ban alkalmazottakhoz. Ennek a vállalásnak azonban csak akkor van értelme, ha kikényszeríthető. A bejelentett megállapodás azonban egyelőre nem tartalmaz semmilyen következményt arra az esetre, ha Ukrajna 2028-ig nem felel meg az EU-s termelési sztenderdeknek. Nagy István leszögezte, hogy az egyenlő feltételek akkor biztosíthatók, ha csak olyan termékek érkeznek Ukrajnából, amelyek megfelelnek az uniós termelési feltételeknek. Ebből hazánk nem fog engedni

 - olvasható a minisztérium közleményében

Nagy István kifejtette, az Ukrajnával szomszédos országok agrárminiszterei többször világossá tették, hogy kizárólag regionális és automatikus védelem, valamint egyéni kvóták bevezetése óvná meg a gazdálkodókat, ezzel szemben a brüsszeli tervezet csupán látszatmegoldásokat tartalmaz. Az agrárminiszter hangsúlyozta,

hazánk számára a magyar gazdák érdeke a legfontosabb, ezért minden eszközzel meg fogjuk védeni a termelők piacait és megélhetését. Magyarország továbbra is fenntartja az ukrán mezőgazdasági termékekkel szembeni behozatali tilalmat.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 3. 05:59