Különösen a gombás megbetegedések - mint a peronoszpóra és a lisztharmat - állítják komoly kihívások elé a szőlőtermelőket. Ezek a kórokozók nemcsak a szőlőlevél és a fürtök egészségét veszélyeztetik, hanem a termés minőségét és mennyiségét is jelentősen befolyásolják. A megfelelő növényvédelmi intézkedések és a helyes művelési technikák alkalmazása elengedhetetlen a szőlőültetvények védelme érdekében. Mind a lisztharmat, mind a peronoszpóra 100%-os terméskiesést képes okozni, ezért kiemelten fontos az ellenük való hatékony készítmények alkalmazása. A szakértők folyamatosan hangsúlyozzák a megelőző védekezés fontosságát.
Védelem a legfőbb kórokozók, a lisztharmat és a szőlőperonoszpóra ellen
Lisztharmat esetében elengedhetetlen az aszkospórás fertőzés korai tüneteinek felismerése. A lisztharmat terjedését még a leveleken meg kell akadályoznunk. Ne bízzunk csupán a meteorológiai előrejelzésekben, hanem rendszeresen és alaposan vizsgáljuk meg a növényállományt! Különösen figyeljünk azokra a területekre, ahol az előző évben már előfordult fertőzés. Amennyiben tüneteket észlelünk, azonnal kezdjük el a védekezést! Akár megelőzésről, akár sürgős beavatkozásról van szó, a Luna Max ideális választás.

A Melody Max, egy kontakt és egy felszívódó hatóanyag kombinációját tartalmazó készítmény, amely hatékonyan lép fel a szőlő gombás betegségei: a peronoszpóra, a szürkepenész és a fakórothadás ellen. A folpet és az iprovalikarb megbízható védelmet biztosít a szőlőnek a levélen és a termésen egyaránt. Az iprovalikarb könnyen eloszlik a felületi viaszrétegben és az apoplaszt régióban, transzlamináris áramlással pedig eljut a levél fonáki oldalára is. Amikor a xilembe jut, a levélszél felé szisztemizálódik. Ezen tulajdonságok és a gyors penetráció révén az iprovalikarb esőálló és tartós hatást biztosít. A Melody Max-szal végzett kezelés következtében a micélium nem tud megfelelően fejlődni, és amíg az iprovalikarb jelen van a növény szöveteiben és felületén, addig gátolja a sporangiumtartók képződését. Mint minden betegség esetében, a peronoszpóra elleni védekezésnél is kulcsfontosságú a megelőzés. De kuratív hatásának köszönhetően 24-48 órával a fertőzés megjelenése után alkalmazott Melody Max kezeléssel a micélium fejlődése megállítható.
Ismerjük meg, hogy megfelelően védekezhessünk ellene: az amerikai szőlőkabóca
Már lassan két évtizede, hogy azonosították Magyarországon az amerikai szőlőkabócát, de kiemelkedő figyelmet akkor kapott, amikor az aranyszínű sárgaság fitoplazmát is kimutatták szőlőből 2013-ban. A növény számára a szívogatás következtében kialakuló fertőzés jelenti a legfőbb veszélyt, így a védekezés kialakításánál is ez az elsődleges szempont.
A kórokozó évről-évre egyre több helyen jelenik meg az ültetvényekben, ami megfelelő intézkedések hiányában pár éven belül a teljes állomány pusztulásához vezethet. Az amerikai szőlőkabóca hatékonyan tudja átvinni a kórokozót növényről növényre, a védekezést pedig nehezíti, hogy az ültetvények közelében lévő iszalag növények is könnyedén fertőződnek, ezáltal folyamatos forrást biztosítva a betegségnek a szőlőterületek közelében. A dunántúli régiókban az egyre súlyosbodó helyzet következtében, kiemelt kérdés az egységes és hatékony védekezés.
A kabóca életmódjáról sokat tudunk, melynek megértésével eredményesen tudunk védekezni. A védekezés egyik eleme lehet a tél végi lemosó permetezés, mely a teljes tőkét kell, hogy érintse, megfelelő töménységben kijuttatott olajos készítményekkel. Ezzel gyéríteni tudjuk az áttelelő tojásokat, ezáltal csökkentjük az egyedek számát.
A következő kezelést a lárvák ellen célszerű irányítani, melyek kelése az időjárási körülmények függvényében akár május elején is elkezdődhet. Egy hűvös tavaszon, akár több hetes csúszással is számolhatunk. Továbbá az ország északi és déli tájai között is lehetnek eltérések. Lárvák elleni védekezésnél a legnagyobb hatékonyságot akkor tudjuk elérni, ha a permetezést az első, 3-as stádiumú lárva észlelésekor végezzük el. Ekkor vannak jelen a fiatal lárvák a legnagyobb tömegben, melyek még nem képesek terjeszteni a kórokozót és érzékenyek a rovarölő szerekre is. Ez az időpont az esetek döntő többségében a szőlő virágzása idején jön el, ami a szerválasztásnál leszűkíti a lehetőségek körét. A fiatal lárvákat a tőke tövéhez legközelebb eső levelek fonákján érdemes keresni, rendszerint ezeken a leveleken tartózkodnak. A kezelés elvégzésekor a tőke alsó részének, tősarjainak megfelelő fedettségére is figyelmet kell fordítani. Mivel a lárvák a levélfonákon találhatóak meg, érdemes olyan készítményt választani, amely transzlaminárisan mozog a növényben, vagyis a levél színére permetezve a fonákra is eljut a hatóanyag.

A lárvák egy-két növénynél messzebbre nem tudnak eljutni, viszont a kifejlett egyedek már nagyobb távolságokat is képesek megtenni. Fontos kihangsúlyozni az egységes védekezés szükségességét, mert a környező ültetvényekben, ahol nem védekeztek, számolni kell betelepülő imágókkal is. A szükséges permetezés elmaradása esetén komoly következményekkel kell számolni, hiszen a kifejlett egyedek betelepülnek azokba az ültetvényekbe is, ahol már sikeres volt a lárvák elleni védekezés. Ebben az esetben ismételt kezelés lehet indokolt a kifejlett egyedek ellen, mely további költségeket generál. Amennyiben ez a helyzet alakul ki, érdemes a rajzáscsúcsra időzíteni a permetezést, melynek meghatározására már alkalmas a sárga színcsapda használata a lombszintre kihelyezve. Ennek időszaka szintén időjárásfüggő, de nagyjából július második felétől várható.
Az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésre kiváló hatékonysággal alkalmazható a Sivanto Prime. A készítmény flupiradifuron hatóanyagot tartalmaz, amely transzlaminárisan és csúcsirányban is szállítódik a növényben. Nagy előnye még, hogy méhekre nem jelölésköteles, ezért virágzásban is használható. A méhek mellett az egyéb hasznos ízeltlábúakat is kíméli, használatával nem borítjuk fel az ökológiai egyensúlyt. A Sivanto Prime szőlőben egy vegetációban egy alkalommal használható, AKG-s ültetvényben is. Imágók elleni kezelés esetén a magasabb dózis ajánlott, tapadásfokozó hozzáadásával.
(x)