Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A széncinege egy nagyon közismert és gyakori, igen könnyen azonosítható madárfaj. Bármilyen erdős területen képes megtelepedni, így igazából nincs belőlük hiány - írja a hellomagyar.hu. A gond velük az, hogy a fő táplálék forrásuk nem magvakból áll, hanem rovarokból áll. Télen azonban nem találnak ilyet és ekkor kisebb termetű énekesmadarakat is elfogyasztanak. Néha csapatokba vergődve vadásznak. De, ha úgy adódik, akkor elhullott patás állatok tetemeiből is szívesen lakmároznak.
A széncinegéktől a denevérek sincsenek biztonságban, hiszen mikor utóbbiak alszanak, a madarak betérnek a barlangjaikba, az alvó denevérek koponyáját szépen felnyitják csőrükkel, majd agyukat elcsipegetik. A hibernáló denevérek nem sok mindent tudnak tenni, így ők is felkerülnek a széncinegék áldozatainak listájára. A méheket is megtámadják, télen ugyanis jóformán etetőnek használják a kaptárokat, ahol a hibernáló rovarok nem sokat tudnak tenni.
Hasznosak is lehetnek, de inkább csak tavasszal. A gyümölcsöket ért hernyók általi károkat akár 50 százalékkal is csökkenhetik. A nagyobb rovarok csáprágóit például eltávolítják, hogy a fiókákban ne tegyenek kárt. Ugyanígy eltávolítják a hernyók belét is, hogy a tannin ne hátráltassa a fiókák fejlődését.