Sorra fertőződnek meg a telepek Magyarországon a járvány miatt

Sorra fertőződnek meg a telepek Magyarországon a járvány miatt

Már több mint 1,5 millió állatot öltek le Magyarországon azóta, hogy 2023 novemberében ismét megjelent a magas patogenitású madárinfluenza vírusa hazánkban, a betegség jelenlétét mostanra csaknem 75 baromfitartó telepen igazolták - tájékoztatta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az Agrárszektort. Kiemelték, a telepek nagy része nem egymástól, hanem a vadmadaraktól fertőződött meg. Megtudtuk többek között azt is, hogy habár több országban is elkezdtek kidolgozni vakcinát a madárinfluenza ellen, Magyarországon még nem engedélyezett ezek használata, aminek szakmai és kereskedelmi okai egyaránt vannak.

Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!

A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen szeptember 15-ig!

2023 novemberében ismét megjelent a magas patogenitású madárinfluenza vírusa a magyarországi baromfiállományban. A kórokozó jelenlétét eddig 10 vármegyében - Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg - azonosították. Legutoljára a Somogy vármegyei Kaposvár településen található, nagyjából 39 000 hízópulykát számláló telepen mutatta ki a Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát. Ahogyan azt a Nébih-től lapunk megtudta, ezidáig több mint 1,5 millió baromfit kellett leölni a betegség felszámolása és megelőzése céljából, aminek körülbelül a felét víziszárnyasok (lúd, kacsa) teszik ki, a másik felét pedig a tyúk és pulyka állományok. Emellett elenyésző mennyiségű fácánt és tőkés récét is érintett a betegség.

EZ IS ÉRDEKELHET

Rengeteg telep érintett

Habár a mostani járvány nem érintett annyi baromfitartó telepet és állatot, mint a korábbi, így is sok termelőnek kellett megküzdenie a vírussal. A Nébih lapunkkal közölte, az ideit megelőző, 2022 őszétől kezdődő járványban 168 telepen igazolták a betegség jelenlétét, és nagyságrendileg 2,2 millió állatot kényszerültek leöletni a szakemberek. Ezzel szemben a mostani járványban eddig, 74 baromfitartó telepen igazolták a vírus jelenlétét a Nébih vizsgálatai, amely szám a vírus Somogy vármegyei megjelenésével már 75-re nőtt.

A mostani járványban nem terjed olyan rohamosan a betegség, mint az ezt megelőzőekben. A korábbi járványok során egy területen terjedt szét robbanásszerűen a betegség. A mostani járványban - bár több vármegyében jelent meg a vírus - nem jellemző a robbanásszerű terjedés, inkább elszórtan jelentkezik a betegség. Ez nagy valószínűséggel a vadmadár (főként daru) vonulásokkal van összefüggésben, tehát a telepek nagy részéről elmondható, hogy nem egymástól, hanem a vadmadaraktól fertőződtek meg

- tájékoztatta az Agrárszektort a hivatal.

Mi a helyzet a kártalanítással?

A 2022 őszétől kezdődő járvány kapcsán összesen 16,327 milliárd forint állami kártalanítást fizettek ki Magyarországon a termelőknek. Ez több, mint az azelőtti, 2022 tavaszától induló járványban kifizetett összeg. A kitörések miatt és megelőző céllal felszámolt gazdaságok száma 224 volt, amelyek majdnem mindegyike után állami kártalanítás történt - tudtuk meg.

Most akkor lesz vakcina vagy sem?

A madárinfluenza komoly gondokat okoz nemcsak Magyarországon, de egész Európában. Védekezésképpen Franciaország tavaly október elején oltási kampányt indított, amely kizárólag a kacsákat célozta meg. A vakcinának nem az a célja, hogy teljes mértékben megvédje a madarakat a betegség elkapásától, hanem az, hogy korlátozza a betegség terjedését, és ezáltal elkerüljék a tömeges levágásokat. Magyarországon is alakult egy, a vakcinázás lehetőségét vizsgáló munkacsoport, ám jelenleg hazánkban még nem engedélyezett a baromfik madárinfluenza elleni vakcinázása, aminek szakmai és kereskedelmi okai egyaránt vannak - közölte lapunkkal a Nébih.

EZ IS ÉRDEKELHET

Madárinfluenza-helyzet Európában

A Nébih tematikus oldala szerint szeptember 1-je óta napjainkig Európában összesen 190 baromfitartó gazdaságban, 32 fogságban tartott madarakat tartó létesítményben és 1159 vadmadárban mutatták ki a szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát. Az érintett országok: Ausztria, Belgium, Bulgária, Cseh Köztársaság, Dánia, Észak-Írország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Koszovó, Írország, Izland, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Moldovai Köztársaság, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia.

A baromfitartó gazdaságokat tekintve Magyarországon volt a legtöbb kitörés Európában, minket a Moldovai Köztársaság és Németország követ. A fogságban tartott madaraknál a Cseh Köztársaságban, Németországban és Ukrajnában igazolták a legtöbb esetben a vírust. Vadmadarakban a legtöbb esetben a Moldovai Köztáraságban, Romániába és Németországban mutattak ki madárinfluenzát.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. szeptember 14. 05:59
Hello vidék  |  2024. szeptember 14. 07:02