Komoly oltási program indul: nagyszabású vakcinázásra készülnek a hollandok

Komoly oltási program indul: nagyszabású vakcinázásra készülnek a hollandok

agrarszektor.hu
Hollandia, a világ egyik legnagyobb tojásexportőre kísérleti programot indított a baromfik madárinfluenza elleni védőoltására egy tojótyúk-farmon, amelynek célja a nagyszabású vakcinázás megvalósítása - írta a Reuters. A holland kormány hétfői bejelentése szerint az új program egy jelentős lépés a baromfitenyésztés biztonságának növelése felé. 

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A madárinfluenza az elmúlt években világszerte több százmillió baromfi elpusztulását vagy kényszervágását okozta, ami a tojásárak drasztikus emelkedéséhez vezetett. A betegség különösen veszélyes, mivel emberekre és más állatokra is átterjedhet, ami egy új világjárvány kitörésének kockázatát hordozza magában. A kísérleti program a tavalyi sikeres terepi tesztek után indul, amelyek két vakcina hatékonyságát is bizonyították. A program kezdetben egy farmon zajlik majd, később pedig potenciálisan több telephelyre is kiterjeszthetik. A holland kormány közleménye szerint a program célja annak vizsgálata, hogyan reagál a piac a beoltott szárnyasokból származó termékek értékesítésére, valamint tapasztalatszerzés a felügyeleti program végrehajtásával kapcsolatban.

EZ IS ÉRDEKELHET

Hollandia a fokozatos bevezetés mellett döntött, mivel a nagyszabású vakcinázás az állategészségügyi infrastruktúra átalakítását igényli és kereskedelmi következményekkel járhat. A madárinfluenza elleni oltási programok ugyanis néha exporttilalmat vonhatnak maguk után, mivel felmerül az aggodalom, hogy a beoltott, de tünetmentes madarak kockázatot jelenthetnek az exportáló országok egészséges állományára. A program keretében a csibéket már a keltetőkben beoltják, mielőtt a tojótelepekre kerülnének, a tojásokat pedig kizárólag Hollandián belül értékesítik majd. A kísérleti program 2027 elejéig tart. Femke Wiersma mezőgazdasági miniszter üdvözölte a kezdeményezést:

Örülök, hogy a baromfiágazat kész velem együtt megtenni ezt a lépést. A védőoltás hatalmas lehetőséget kínál a madárinfluenza hatékonyabb megfékezésére.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 30. 06:03