Csibehorror: nálunk nem "darálnak", hanem gázosítanak (2.)

agrarszektor.hu
Gázosítással, nem pedig "ledarálással" semmisítik meg Magyarországon a felesleges naposcsibéket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai szerint a keltetőkben az összes kikelt napos baromfi 3 százalékát ölik le gázos módszerrel, és ez évente 6-7 millió állat megsemmisítését jelenti. Leginkább a tojástermelés melléktermékének számító hímivarú szárnyasokat ölik meg, mert felnevelésük gazdaságtalan, húsuk pedig értékesíthetetlen. Emellett megsemmisítik valamennyi baromfiágazat életképtelenül megszületett egyedeit is.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Gázosításos módszerrel semmisítik meg Magyarországon a felesleges naposcsibéket - közölte az agrárszektor.hu-val a Nébih. Előzőleg a Bors írt arról, hogy "élve darálnak le egymillió naposcsibét Magyarországon". Korábban pedig a német Bild című napilap közölt "Horror!" címmel cikket arról, hogy tiltakozók a Németországban alkalmazott, brutális "ledarálás" miatt petíciót nyújtottak be Cristian Schmidt mezőgazdaságért felelős miniszterhez, amelyet pár nap alatt több mint 125 ezren írtak alá. Az állatkínzásnak tartott megsemmisítés miatt a Bors is aláírásgyűjtést indított.

A gyors halált okozó mechanikus berendezések uniós használatát egy 2009-től hatályos európai uniós rendelet engedélyezi - közölte az agrárszektor.hu-val a Nébih. Alapvető szempont, hogy így csak 72 óránál fiatalabb csibéket lehet megsemmisíteni, és a gépekkel az állatokat azonnali és szenvedésmentes módon kell leölni.

A Nébih a német viszonyokat részletesen nem ismeri, azt viszont az agrárszektor.hu-nak hangsúlyozta, hogy Magyarországon a keltetők a másik engedélyezett módszert, a széndioxid gázos leölést használják. Nálunk az összes kikelt naposbaromfi mintegy 3 százalékát semmisítik meg gázos eljárással. A tojástermelésben általában azokat a kakasokat ölik le, amelyek felnevelése nem gazdaságos. Emellett megsemmisítik a teljes baromfiszektor életképtelenül világra jött egyedeit is.

Magyarországon évente összesen 250 millió baromfit keltetnek, amelynek túlnyomó része - csaknem 200 millió egyed - húshasznú (broiler) csirke. E hasznosítási módban valamennyi kakast felnevelik, az árutojás-termelő tojóállományoknál viszont más a helyzet. Ebben az ágazatban évente több mint 2 millió tojóhibrid naposcsibét keltetnek, de itt a Nébih szerint a hasonló mennyiségben világra jött kakasok felnevelése gazdaságtalan lenne, a rossz húsformák miatt pedig értékesíteni sem lehetne azokat.

Évente összesen 6-7 millió naposbaromfit kell leölni
A hazai tojástermelésben leölt naposcsibék (kakasok) száma évi 2,3-2,4 millióra tehető. Ezt növeli a teljes baromfiszektorban - a csirke- a liba-, a kacsa- és a pulykaágazatban - életképtelenül vagy "kelésgyengén" megszülető, 4-5 millió darab naposbaromfi, amelyet szintén megsemmisítenek. Így évente 6-7 millió napos szárnyast ölnek le széndioxidos gázosítással. Megközelítőleg így jön ki a 250 millió darabos, éves összkeltetéshez viszonyított háromszázalékos Nébih-szerinti megsemmisítési arány.

A németországi módszert mutatja be az alábbi videó:

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?