Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Marokkó a harmadik legnagyobb paradicsomtermelő az afrikai kontinensen. A termelés mennyisége a 2014-es 1,2 millió tonnáról 2019-re 1,3 millió tonnára nőtt. A belföldi piacra február és szeptember között termesztik, ezt követi az augusztustól márciusig tartó fő exportszezon - írja a NAK. Az ország a hagyományos paradicsom helyett inkább magasabb értékű snack-paradicsomok termelésére helyezte át a hangsúlyt, mint a cseresznye- és a fürtös cseresznyeparadicsom, mivel ezek iránt nagy a kereslet az uniós piacon, és a korai szezonban magasabb az árrésük. Iliass Feddol, a Tridge országigazgatója szerint a marokkói cseresznye- és bébi szilvaparadicsom egyre nagyobb hírnévre tesz szert az uniós és a belföldi piac vásárlói körében. Várhatóan 2022-ben a fő paradicsomfajták a cseresznyeparadicsom esetében a red sweet és a chery belle, a babaszilva paradicsom esetében pedig a celia és a caramello lesznek.
Marokkó a paradicsom teljes globális exportpiacának mindössze 4,9%-át birtokolja 434,4 millió USD értékű kivitelével, de ezzel Marokkó még mindig az ötödik legnagyobb paradicsomexportőrnek számít világszerte. A Marokkóból exportált paradicsom mennyisége 2015 óta 44,7%-kal nőtt. Jelenleg Marokkó a világ egyik leggyorsabban növekvő paradicsomexportőre, és egyben Afrika legnagyobb paradicsomexportőre. Az EU részesedése a marokkói paradicsomexport több mint 60%-át teszi ki az euromediterrán partnerségnek köszönhetően, amely a két térség közötti gazdasági integrációt segíti elő a kereskedelmi akadályok felszámolása céljából. Marokkó az év bizonyos hónapjaiban - október és április között - bizonyos mennyiségű paradicsomot exportálhat az EU-ba csökkentett importáron.
A COVID-19 miatt azonban Marokkó teljes paradicsomexportja 2020-ban 46%-kal csökkent az előző évhez képest. 2020 előtt az ország az EU-ba és még az Egyesült Királyságba irányuló paradicsomexport növekvő tendenciát mutatott. A jelenlegi szezonban a marokkói paradicsomexport drasztikusan megnőtt az előző szezonokhoz képest, különösen az EU-ba irányuló export. A teljes behozatal már meghaladta az euro-mediterrán partnerségi megállapodás alapján elvárt 285 ezer tonnás mennyiséget. Marokkó 2020-ban összesen 518 ezer tonna paradicsomot szállított az EU-ba, míg csak 2021 márciusáig 373 ezer tonna paradicsomot exportált.