Letarolja a boltokat ez a hús 2022-ben: dömpingszerűen áraszthat el mindent

Letarolja a boltokat ez a hús 2022-ben: dömpingszerűen áraszthat el mindent

agrarszektor.hu
2022-ben a globális marhahúsimport háromszor nagyobb ütemben emelkedhet, mint a globális marhahústermelés, ami rávilágít a hús iránti növekvő keresletre a nagy ázsiai piacokon, például Kínában.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az USDA szerint a globális marhahústermelés éves szinten 1%-kal nőhet, elérve az 58 millió tonnát, míg a globális marhahúsimport éves szinten 2,7%-kal növekszik, így mintegy 10 millió tonnára emelkedhet - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A globális marhahústermelésben bekövetkező változást eredményező másik tényező a Kínában kitört ASP-járvány hatása. A járvány 2018 közepén tört ki, és több millió sertés levágásához vezetett, ami korlátozott sertéstermelést generált az országban. Ez a tömeges levágás a sertéshús és más fehérjeforrások, például a marhahús iránti kereslet növekedéséhez vezetett, hogy kielégítsék Kína helyi húsfogyasztását.

A globális marhahús iránti kereslet 2017-ben, az ASP-válság előtt elérte a 7,6 millió tonnát, és az előrejelzések szerint idén 10,1 millió tonna lesz. Ezzel szemben a marhahústermelés sokkal lassabban nőtt, ugyanebben az időszakban szűk 500 ezer tonnával emelkedett. Ez a keresletnövekedés Kínának tulajdonítható, amely 2017-ben a globális marhahús-kereslet 12%-át tette ki, viszont 2022-re várhatóan már a 32%-át fogja kitenni.

Kína sertésállományának mintegy 30%-át két év alatt (2018-2020) levágták az ASP-járvány miatt, ami 2020-ra mintegy 18 millió tonna termelési hiányt eredményezett. A járvány kitörése előtt Kína mintegy 54 millió tonna sertéshúst termelt, amelynek nagy részét helyben fogyasztották el, és mintegy 1,5 millió tonnát exportáltak. A kínai belföldi termelés azonban 2020-ra mintegy 36 millió tonnára esett vissza, ami azt eredményezte, hogy az ország más fehérjealternatívákat, például marhahúst importált.

A FAO szerint a kínai marhahúsfogyasztás 2030-ra elérheti az évi egy főre jutó 10 kilogrammot, ami a jelenlegi 7 kilogrammos egy főre jutó fogyasztásról emelkedik. Ennek eredményeként a kínai import tovább fog nőni, hogy kielégítse az ország növekvő fogyasztását, mivel a termelés nem képes lépést tartani a növekvő kereslettel, valamint árban és minőségben nem tud versenyezni az importált marhahússal. 2022-ben Kína 3,25 millió tonna marhahúst vásárolhat, ami 10%-os növekedést jelent éves szinten, és több mint kétszerese a 2018-ban importált mennyiségnek (1,4 millió tonna).

A globális marhahústermelés az előrejelzések szerint idén helyreáll, a két vezető globális marhahúsexportőr, Ausztrália és Brazília vezetésével. Az USDA szerint két év stagnálás után a globális marhahústermelés 2022-ben 600 ezer tonnával fog növekedni. Az ausztrál marhahústermelés 200 ezer tonnával 2,1 millió tonnára emelkedhet, a brazil marhahústermelés pedig 400 ezer tonnával nőhet a Kínával folytatott kereskedelmi kapcsolatok normalizálódásának köszönhetően. E növekedés ellenére a marhahús iránti kereslet továbbra is magas, és a marhahús árai továbbra is magasak maradhatnak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?