Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Donald Trump csütörtökön a Truth Social platformon jelentette be, hogy az USA "rengeteg" marhahúst fog eladni Ausztráliának, miután az ország lazított a biztonsági előírásokon. Az elnök szerint ez "tagadhatatlan és cáfolhatatlan bizonyítéka annak, hogy az amerikai marhahús a legbiztonságosabb és legjobb az egész világon". Trump figyelmeztetést is küldött más országoknak, amelyek elutasítják az amerikai marhahúst - számolt be a Reuters.
Elemzők szerint azonban a lazítás valószínűleg nem eredményez jelentős növekedést az amerikai szállítmányokban, mivel Ausztrália maga is jelentős marhahús-termelő és -exportőr, ráadásul árai jóval alacsonyabbak. Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője "mérföldkőnek" nevezte Ausztrália döntését, amely szerinte az "indokolatlan kereskedelmi akadályok" lebontását jelenti. Az ausztrál tisztviselők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a korlátozások enyhítése nem kereskedelmi tárgyalások eredménye, hanem az amerikai biobiztonsági gyakorlatok többéves értékelésének következménye.
Ausztrália 2003 óta korlátozta az amerikai marhahús behozatalát a szarvasmarhák szivacsos agyvelőgyulladása (BSE), közismertebb nevén a kergemarhakór miatti aggodalmak miatt. 2019 óta engedélyezték az USA-ban született, nevelt és levágott állatokból származó húst, de kevés beszállító tudta bizonyítani, hogy szarvasmarháik nem jártak Kanadában vagy Mexikóban. Az ausztrál mezőgazdasági minisztérium szerdán közölte, hogy az amerikai szarvasmarha-nyomonkövetési és ellenőrzési rendszerek már elég fejlettek ahhoz, hogy Ausztrália elfogadja a Kanadában vagy Mexikóban született, de az Egyesült Államokban levágott szarvasmarhákból származó húst is.
A döntés aggodalmat keltett Ausztráliában, ahol a biológiai biztonságot létfontosságúnak tartják a mezőgazdasági ágazat védelme érdekében. David Littleproud árnyék-mezőgazdasági miniszter megkérdőjelezte, hogy a kormány nem áldozza-e fel a magas biobiztonsági normákat csak azért, hogy Anthony Albanese miniszterelnök találkozhasson Donald Trumppal. Ausztrália, amely többet importál az USA-ból, mint amennyit oda exportál, jelenleg 10%-os általános amerikai vámmal, valamint 50%-os acél- és alumíniumvámokkal néz szembe. Trump emellett 200%-os vámot helyezett kilátásba a gyógyszeripari termékekre is. Don Farrell ausztrál kereskedelmi miniszter a változtatással kapcsolatban kijelentette:
Nem azért tettük ezt, hogy az amerikaiakat kereskedelmi megállapodásra csábítsuk. Úgy gondoljuk, hogy ezt egyébként is meg kellene tenniük.