Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az Európai Bizottság csütörtökön közölte, hogy tárgyalásos kereskedelmi megoldás az Egyesült Államokkal karnyújtásnyira van, miközben az EU-tagállamok megszavazták a 93 milliárd euró (109 milliárd dollár) értékű amerikai árukra kivetendő ellenvámokat arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcba fulladnának. A 27 tagú blokk végrehajtó testülete többször hangsúlyozta, hogy elsődleges célja egy olyan megállapodás elérése, amely elhárítaná a Donald Trump amerikai elnök által augusztus 1-jétől kilátásba helyezett 30%-os vámokat - írta a Reuters.
Célunk, hogy tárgyalásos megoldást találjunk az USA-val... Úgy véljük, ez elérhető közelségben van
- közölte az EU szóvivője újságírói kérdésekre válaszolva.
A tárgyalásokkal párhuzamosan a Bizottság előrehaladt a lehetséges ellenlépések tervezésével, egyesítve a korábban javasolt 21 milliárd és 72 milliárd eurós vámcsomagokat egyetlen listába, amelyet jóváhagyásra benyújtott a tagállamoknak. A vámtétel akár 30% is lehet, tükrözve az amerikai vámokat - közölték uniós források. A diplomaták szerint az EU-országok csütörtökön elsöprő többséggel jóváhagyták az intézkedéseket, amit később a Bizottság is megerősített.
Az ellenlépések első csomagja augusztus 7-én lépne életbe, a szójababra és mandulára kivetett vámok bevezetését azonban december 1-jéig elhalasztanák - mondta egy uniós tisztviselő. A második csomag két szakaszban, szeptember 7-én és február 7-én lépne hatályba. Az EU eddig tartózkodott bármilyen ellenlépés bevezetésétől, annak ellenére, hogy Trump vámjai már az uniós export 70%-át érintik. A tagállamok áprilisban engedélyezték az első ellenlépés-csomagot, de ezeket azonnal felfüggesztették, hogy időt biztosítsanak a tárgyalásokra.
Uniós diplomaták szerint az EU és az Egyesült Államok most egy lehetséges kereskedelmi megállapodás felé haladnak, amely az USA-ba importált uniós árukra általánosan 15%-os vámot vetne ki, hasonlóan ahhoz a keretmegállapodáshoz, amelyet Washington Japánnal kötött. A végső döntést azonban Trumpnak kell meghoznia. A Fehér Ház közölte, hogy a megállapodásról szóló tárgyalásokat "spekulációnak" kell tekinteni. Peter Navarro, Trump kereskedelmi tanácsadója a Bloomberg Newsnak azt mondta, hogy az EU-ból érkező jelentést "fenntartással" kell kezelni.
Eric Lombard francia pénzügyminiszter és Adolfo Urso olasz ipari miniszter egy párizsi közös sajtótájékoztatón elmondták, hogy nem tudnak megállapodástervezetről. Urso hozzátette, hogy csak akkor mond véleményt, ha már létrejött a megállapodás. Kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy az EU mit ajánlana az Egyesült Államoknak a megállapodás biztosítása érdekében. Egy uniós diplomata szerint a blokk nem tervez amerikai befektetési ígéretet, ahogyan azt Japán tette.
Egy másik diplomata szerint az EU csökkentheti néhány saját vámját. Az autókra jelenleg 10%-os importvámot alkalmaz. A lehetséges megállapodás körvonalai szerint a 15%-os vámtétel olyan ágazatokra vonatkozhatna, mint az autóipar és a gyógyszeripar, és nem adódna hozzá a régóta fennálló amerikai vámokhoz, amelyek átlagosan valamivel 5% alatt vannak. Egyes ágazatok, például a repülőgépek, faáruk, valamint bizonyos gyógyszerek és mezőgazdasági termékek mentességet kaphatnak, és nem sújtanák őket vámok - mondták diplomaták. Washington azonban úgy tűnik, nem hajlandó csökkenteni az acélra kivetett 50%-os vámját.