Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Decemberben tartották az Assomela szokásos ülését, amelyen az óév termelési helyzetét és a piaci tendenciákra vonatkozó aktuális adatokat tekintették át. Az olasz almatermés 2023-as volumene 2 175 827 tonna volt, ami 3%-os növekedést jelent 2022-hez képest. Az Assomela szerint Dél-Tirolban 1 005 617 tonna alma termett, ami 16%-os növekedést jelent 2022-hez képest, míg Trentino környékén 485 951 tonna almát takarítottak be, ami csak kis mértékű növekedést jelent. Az Assomela sajtóközleménye szerint Piemontban is jó a helyzet, a termelés 2022-hez képest 2%-kal nőtt, és bár jégverések voltak 2023-ban is, az alma a jégverő hálóknak köszönhetően kevés kárt szenvedett. Veneto régióban már nem volt ilyen derűs a kép: itt a fagyok és a jégesők 29%-os terméscsökkenéshez vezettek a 2022-es szinthez képest. Ennél is nagyobb gond, hogy az étkezési alma kihozatali aránya mindössze 43% az összmennyiségen belül - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Emilia-Romagna tartományból jégeső okozta károkat is jelentettek, ezek a nyári viharok pusztításával együtt 10%-os volumencsökkenést eredményeztek. A 2023 májusi árvizek azonban az Assomela jelentése szerint sokkal kevésbé jártak súlyos következményekkel, mint amire számítani lehetett. Az északi régiókban egyébként viszonylag stabil maradt az almatermés mennyisége: Friuli-Venezia Giuliában 5%-os növekedést, Lombardiában pedig az árvizek ellenére is csak 1%-os csökkenést regisztráltak a 2022-es évhez képest.
A 2023-as évben Olaszországban 13%-os csökkenést regisztráltak a bioalma mennyiségében (167 681 tonna), ami főként a Veneto tartományban tapasztalt erőteljes visszaesésnek tudható be. A szezon elején a piac fogékonynak bizonyult, és az EU és az EU-n kívüli országokba irányuló export is jól indult: az olasz almakivitel értéke 10%-kal nőtt, különösen az EU-n kívüli országokba.
A piaci helyzet további alakulását elsősorban a narancs és a körte szokásosnál kisebb termése befolyásolhatja. Összességében az olasz almatermesztők optimistán vághatnak neki 2024-nek, hiszen a kereslettel várhatóan nem lesz probléma, az alma minősége pedig általában kiváló.