Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A most megjelent államkincstári közleményben két fontos dátum is található. Egyik időpont a lepárlóüzemek részvételi szándékának bejelentéséhez fűződik. A részvételi szándékot 2025. június 30-ig lehet jelezni. Ezt azoknak az üzemeknek kell figyelembe venni, akik új szereplőként kívánnak részt venni az intézkedésben. A bejelentés visszavonásig érvényes és elektronikusan lehet megtenni - írja a NAK. A másik időpont a 2024/2025 borpiaci évben lepárolt ipari célú nyers alkohol támogatása iránti kérelem beadására vonatkozik, melyet 2025. augusztus 31. 23:59:59 óráig kell benyújtani, szintén elektronikusan.
Fontos megjegyezni, hogy ez az intézkedéscsomag a borászati melléktermék
a) lepárlóba történő szállítását
b) lepárlóban történő tárolását és
c) ipari célú nyers alkohol előállításával történő lepárlását támogatja.
A támogatás átalányösszegben meghatározott mértéke a fenti bekezdés szerinti intézkedés végrehajtásával
a) törkölyből nyert ipari célú nyers alkohol esetén 1,1 EUR/térfogatszázalék/hektoliter,
b) borból vagy borseprőből nyert ipari célú nyers alkohol esetén 0,5 EUR/térfogatszázalék/hektoliter.
Az ipari célú nyers alkohol hasznosítása alatt értünk minden olyan tevékenységet, amely az ipari célú nyers alkohol ipari vagy energetikai célú felhasználására, valamint tovább feldolgozására irányul, az élelmiszeripari célú felhasználás, az ilyen célú felhasználásra átadás, valamint tovább feldolgozás kivételével. A fentiek alapján tehát a melléktermékből kizárólag ipari célú nyers alkohol készülhet!
Nem keverendő össze borászati melléktermékek ellenőrzéssel történő kivonásával (ahol többek között szerepelt a komposztkészítés, takarmánykészítés, biogáz előállítás, de szőlőmagolaj kinyerés, törkölypálinka készítés is.) A melléktermék kötelező kivonását a szőlő- és bortermelés részletes szabályairól szóló 435/2021 (VII. 16.) Korm. rendelet (38.§) és a szőlő- és bortermelés részletes szabályairól szóló 26/2021 (VII.29.) AM rendelet (24.§) szabályozza. Szintén nem keverendő össze a borászati termékek krízislepárlásával, ahol csak oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező borászati terméket lehetett lepárlóüzembe beszállítani (legutóbb 2023-ban), és a 2024. évben ezt az intézkedést hazánk nem használta.