Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Február 26-től ideiglenes fizetési haladék illeti meg a csődvédelmet kért Pannon Pellet Kft.-t a Fővárosi Törvényszék további döntéséig. Hazánk egyik első olcsó és környezetbarát fűtőanyagot gyártó üzeme 2008-ban kezdte meg a termelést mintegy 200 milliós, az üzem építésére és fejlesztésére fordított uniós támogatás segítségével.
A Céginfo.hu adatai szerint már 2011 végére 731 millió forintot meghaladó kötelezettségállományt halmozott fel a vállalat, az elmúlt őszi-téli időszakban pedig végleg ellehetetlenült a társaság tevékenysége. Kiss Miklós ügyvezető a Napi Gazdaság Online-nak úgy nyilatkozott, alapanyag-ellátási és egy technológiai probléma miatt a gyár nem vagy csak részlegesen termelt. Az elhúzódó tél miatt a somogyi és zalai erdőkben leállt a fakitermelés, így a fahulladékot, nagyrészt fűrészport felhasználó - azokból préseléssel - pelletet előállító üzem alapanyag nélkül maradt. (A cég 2012-re mintegy 60, zömében somogyi és zalai beszállítóval dolgozott, folyamatosan 23 embert foglalkoztatott, és évi 13 ezer tonna terméket állított elő.) Az olasz gyártótól származó présgépeket pedig a nem megfelelő edzettség miatt nem tudták időlegesen használni, de mára kijavították a hibát. A pellet iránt télen is lett volna kereslet, a termékek 95 százalékát Olaszországban értékesíti a magyarországi üzem. A Céginfo.hu adatai szerint a fapellet gyártással és kereskedéssel, valamint tüzelőberendezések értékesítésével foglalkozó Pannon Pellet 2011-es 385 millió forint nettó árbevételéből 329 millió származott exportból.
A kötelezettségállomány 2012-ben is hasonlóan alakult, nagy részét bankhitel, illetve a tulajdonos tagokkal szembeni kötelezettség teszi ki, de a szállítói tartozások összértéke is eléri a 100 milliót. A mínuszba fordult tőkét tőkeemeléssel és befizetéssel sem sikerült rendezni, az elmúlt évben háromszor indult végrehajtás a céffel szemben.
A Pannon Pellet a csődeljárás alatt egyezséget kötne a hitelezőkkel a tartozások rendezéséről, átütemezéséről. A cég megmentése érdekében az ügyvezető egy kilábalási tervet is készített, amelynek alapja egy energiaköltséget csökkentő beruházás lenne - a felhasznált fűrészpor szárítóját ugyanis jelenleg pellettel fűtik, amit olcsóbb tüzelőanyaggal (akár fűrészporral) váltanának ki. A csődegyezség létrejöttével az ügyvezető szerint a többségi tulajdonos is támogatná a beruházást.
(Napi Gazdaság)