Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!
Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat!
Ne maradjon le!
A mai modern növénytermesztés célja, hogy a rendelkezésre álló földterületen növelje a hozamokat, hogy a növekvő népesség táplálására és biztonságos élelmiszerek előállítására képes legyen a növénynemesítés, a növényvédelem és a tápanyagutánpótlás legmodernebb eszközeinek felhasználásával, összeállítva az adott területhez a legjobban illeszkedő szakmai technológiát, szem előtt tartva a fenntarthatóság irányelveit.
-fejtette ki Dr. Lukács Domonkos. Hozzátette, a jelenlegi gazdasági környezetben különösen fontos, hogy maximalizáljuk az egységnyi területen előállítható mennyiséget.
Fenntartható gazdálkodás
Ma a fenntarthatósági elvárások tekintetében egyszerre kell megfelelni az ökológiai és a gazdasági szempontoknak. A gazdák a földből élnek, azon állítanak elő a társadalom számára biztonságosan felhasználható termékeket, amiből a bevételük származik. A fenntarthatóság tehát a termőföldnél kezdődik. A növénytermesztésben a főbb fenntarthatósági elvárások a talajok megfelelő ismeretén túl, a megfelelő minőségű vetőmag használata és a legnagyobb biztonságot adó, okszerű növényvédelem alkalmazása – fogalmazott a szakértő az Agrárszektornak.
Elmondta, hogy fontos kérdés a növényvédelemben a rezisztencia megelőzése, illetve menedzselése is. Ennek kivitelezéséhez sajnos kevés esetben van lehetőség megfelelő alternatívára, - például rovarölő szerek esetében nem állnak rendelkezésre alternatív hatóanyagok - de törekedni kell a lehetséges megoldások együttes alkalmazására, illetve új típusú molekulák bevetésére, ahol ez rendelkezésre áll. Ezen pillérek az alapjai a megfelelő terméshozamok elérésének úgy, hogy közben a környezet terhelését is csökkentjük.
A Corteva egy olyan globális mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat, ami működése középpontjába a fenntarthatóságot helyezi. Ez azt jelenti, hogy olyan megoldásokon dolgozunk, amelyek a természeti erőforrások megóvása mellett segítenek ügyfeleinknek, hogy maximalizálják termelékenységüket és jövedelmezőségüket.
-fejtette ki Dr. Lukács Domonkos. Napjainkban a globális klímaváltozás miatt bekövetkezett időjárási szélsőségek nagy mértékben befolyásolják a mezőgazdasági ágazatot. Hazánk klímája különösen változékony, több különböző klímazóna befolyásolja időjárásunkat. A legnagyobb feladatunk a szélsőségek mérséklése a veszteségek minimalizálásával – hangsúlyozta a szakértő. Ehhez rendelkezésre állnak olyan hibridek, amelyek a szélsőségeknek jobban ellenállnak, például azáltal, hogy 5-10 %-kal jobb a vízhasznosító képességük, így nyújtva további termésbiztonságot a gazdáknak. A szakember elmondása szerint másik fontos eleme a szélsőségek minimalizálásának a megfelelő tápanyagellátás, valamint a károkozók folyamatos távoltartása.
A legújabb elvárás a növényvédőszer használat csökkentésére nem azt jelenti, hogy a meglévő technológiát minimalizáljuk, hanem új, korszerű megoldásokat illesztünk be a növénytermesztés gyakorlatába
- mondta az Agrárszektornak Dr. Lukács Domonkos. Hozzátette, hogy számos új molekula áll rendelkezésre a rezisztencia kialakulásának késleltetésére, de vannak új formulációk is, amelyek a biztonságosabb termékhasználatot teszik lehetővé. Mindezek közös jellemzője az alacsony dózis, ami alapjában véve csökkenti a kijuttatott növényvédőszer mennyiségét.
Mindezek együttes alkalmazása, integrálása adja a növénytermesztés fenntarthatóságát mind ökológia, mind ökonómiai vonatkozásban úgy, hogy az időjárás okozta veszteségeket is minimalizálni tudjuk
-fogalmazott Dr. Lukács Domonkos.