Súlyos pusztítást végzett a gyilkos vírus, több ezer állat pusztult el

Súlyos pusztítást végzett a gyilkos vírus, több ezer állat pusztult el

agrarszektor.hu
Nyugtalanító a helyzet Argentínában: a szakértők becslése szerint az ott szaporodó déli elefántfókák közül több mint 17 ezer példány pusztult el, köztük a fiatalok mintegy 97 százaléka. A súlyos pusztításért a H5N1-vírustörzs által okozott madárinfluenza-járvány felelős, aminek az új eredmények szerint külön kládja alakult ki a tengeri emlősök megfertőzésére  – írta meg a ScienceDaily.

Az Argentína középső részén elhelyezkedő Valdés-félsziget egyedülálló, ritkán lakott régió, amely az élővilág páratlan gazdagságával büszkélkedhet. Partvonalán sörényes fókák, déli elefántfókák és dél-amerikai medvefókák élnek, míg a félsziget belső területein egyedülálló madárvilág fordul elő. Az 1999 óta az UNESCO világörökségi helyszíneinek listáján is szereplő élőhely novembertől márciusig egy különös eseménynek is otthont ad, ekkor zajlik ugyanis a déli elefántfókák ellési időszaka, amikor utódaikat a világra hozzák.

A Nature Communications szaklapban közölt részletes vizsgálatoknak köszönhetően most arra is fény derült, hogy ebben a térségben a H5N1-vírus hatékonyan terjedt az emlősök között, a Dél-Amerikába való betöréskor ráadásul a madarakat és a tengeri emlősöket fertőző víruskládok szét is váltak, ami példa nélküli jelenségnek számít. A tanulmány emellett azt is kimutatta, hogy a tengeri emlősöket fertőző vírus képes visszaugrani a madarakra, ami szintén aggasztó fejleménynek számít.

Most, egy év elteltével a Valdés-félsziget partjain ismét hallható a déli elefántfókák hangja, ám a várakozásokkal ellentétben mindössze harmaduk tért vissza a megszokott partmenti szaporodóhelyekre. Ahogy Marcela Uhart, a tanulmány vezető kutatója is megfogalmazta, a látvány rendkívül lehangoló:

Gyönyörű most sétálni a partokon, és újra hallani az elefántfókákat. Ugyanakkor tetemek és csontok halmai között sétálunk, az elefántfóka háremek száma pedig nagyon kevés, szóval a helyzet még mindig nyugtalanító.

Bár jó hír, hogy ebben a szaporodási szezonban még egyetlen elefántfókát sem találtak pozitívnak, a vírus terjedésével és az állatok immunitásával kapcsolatban még számos kérdés megválaszolatlan. Épp ezért a kutatók továbbra is figyelemmel kísérik a helyzetet, a vírus új gazdaszervezetekhez való alkalmazkodása ugyanis globális következményekkel járhat és akár az emberi egészséget is veszélyeztetheti.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?