Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni

Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni

agrarszektor.hu
Miközben a rendszeres fűnyírás és a rövidre nyírt gyep a társadalmi elvárások egyik szimbólumává vált, a természetes élőhelyek eltűnésével jelentősen csökkent a beporzó rovarok száma és sokfélesége is. Bár a rovarcsípésektől és az allergiás reakcióktól tartva sokan vannak olyanok, akik nem szeretik maguk közelében tudni a különféle beporzókat, fontos tudni, hogy azok bizony kertünk, sőt tulajdonképpen a jövőnk alappilléreit is jelentik. Erről a témáról beszélt az Agrárszektor Alapvetés podcast műsorában Kovács-Hostyánszki Anikó, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa és Dezsényi Péter, a FŐKERT kertészeti főigazgatója.

Amint azt Dezsényi Péter, a FŐKERT kertészeti főigazgatója az Alapvetés podcast műsorában elmondta, az intenzív gyep tulajdonképpen az egyik legdrágább és az egyik legnagyobb ökológiai lábnyommal rendelkező burkolattípusként is értelmezhető, fenntartásához ugyanis sokkal több szén-dioxidot használunk el, mint amennyit az megköt. A kertek, parkok, más közterületek intenzíven használt részein lehet persze helye, a terület méretétől függően azonban érdemes egynyári vagy évelő virágokat, cserjéket, fákat is ültetni, hiszen az így kialakuló életközösségnek jóval magasabb a biológiai aktivitása, a szemnek is szép, az aszálynak is jobban ellenáll és a csapadékot is jobban megfogja.

Egy németországi felmérés szerint például a '90-es évek eleje óta 75 százalékkal lett kevesebb a repülő rovar nyár közepén, Európából pedig a nappali lepkék 40 százaléka tűnt el az elmúlt évtizedekben – mutatott rá a beszélgetésben Kovács-Hostyánszki Anikó, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa. A változás hátterében persze az intenzív mezőgazdaságtól a klímaváltozásig rendkívül összetett okok állnak, biztosra vehető azonban az is, hogy a folyamatokban a települési zöldterületek kezelése sem mellékes tényező.

Címlapkép forrása: Agrárszektor
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Miért elixír az Elixir® (x)

A foszfonát gombaölő szerek hatásmechanizmusa régóta viták és rejtélyek forrása. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a termékeknek a legtöbb gombaölő hatása közvetlenül a gomba kórokozójára vonatkozik; míg mások azt gyanítják, hogy a gombára gyakorolt közvetlen hatás és a gazdaszervezet természetes védekezésének stimulálása együttesen megelőzi a betegségeket.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?