Változás jöhet a zsemle árában Magyarországon: ez várhat a vásárlókra
Az NGM tájékoztatása szerint 100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre.
A lazac a sugarasúszójú halak osztályának lazacalakúak rendjébe, ezen belül a lazacfélék családjába tartozó faj. Nemének a típusfaja. A tengerben aktív vadász, és gyakran rajokban él.
A lazac jellemzői és elterjedése
A lazac kedvelt halfajta, óriási a kereslet rá, ennek következményeként napjainkban tömegesen szaporítják. Nyugat- és Észak-Európa tengerpartjainál, folyóiban, továbbá a Vizcayai-öböltől Oroszország sarkvidéki területéig találkozhatunk velük. Természetes élőhelyén rendszerint aktív vadász, többnyire rajokban él. Tápláléka többek között a halak, például Ammodytidae-fajok és fiatal heringek. Általában 9-10 évig él. Alfajai a királylazac, a vörös vagy sockeye lazac, a rózsaszín vagy gorbusalazac, az ezüst vagy coho lazac, és a ketalazac. Míg Magyarországon nagyrészt pontyot tenyésztenek, addig az észak-európai és észak-amerikai országok egyik legnépszerűbb tenyésztett halfaja a lazac. Számos formában kapható, hazánkban is, egészben, szeletekben, illetve filé formájába.
A lazac megjelenése
A lazac teste erősen megnyúlt, faroknyele karcsú hal. Pikkelyei kicsinyek, az oldalvonal mentén 120-130, a zsírúszó és az oldalvonal között 11-15 (többnyire 12-14) helyezkedik el. A lazac feje egész kicsi, orra hegyes, szájrése viszont széles, hátranyúlik egészen a szemekig. Az első kopoltyúív valamennyi tüskéje pálcaszerű. A fiatal halak - körülbelül 15 centiméterig - oldalain nagy, sötét foltok és vörös pontok vannak.
A már tengerbe érkezett, fiatalkori ruhájukat elveszített példányok fején kerek, fekete pettyek vannak, oldalaik ezüstösek. Az ívó halak vörös és fekete foltosak, a hímek hasoldala pedig piros színű. A kifejlett lazacok 40-120 centiméter hosszúak, de még a 150 centis hosszt is elérhetik.
Tömege akár 36 kilogramm is lehet. Többek között a sötétcápa (Carcharhinus obscurus) vadászik rá, valamint a Tentacularia coryphaenae nevű galandféregfaj élősködhet benne.
Az NGM tájékoztatása szerint 100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre.
A nehézségek miatt csak közepes termés lett pontyból 2024-ben, a süllő viszont szépen fejlődött.
Tenyésztőketrecekből szöktek ki az idegenhonos fajok az Adriai-tengeren Horvátországban.
2023-ban a szalmonellózis továbbra is az egyik leggyakrabban jelentett zoonotikus betegség vol az EU-ban.
Az elmúlt ünnepi időszak élelmiszerbiztonságát növelte a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés.
A Balaton halállományának védelme egyre nagyobb kihívást jelent a helyi szakembereknek, kiélezett a küzdelem.
Magyarországon több mint 2050 védett élőlény található, amelyből 273 fokozott védettséget élvez.
A Bábolna TETRA Kft. napjainkra már több mint 60 országot lát el tojóhibridekkel.
A növényvédőszerek használatának egyre szigorúbbak a szabályai, a hatóanyag-kivonások a gazdálkodóknak kihívásokat jelentenek.
Évről évre bővülnek a piaci lehetőségek a viszonylag újnak számító alkoholmentes kategóriában.
A mezőgazdasági cégek is rászorulnak a munkaerő-importra, helyben már nem lehet toborozni új munkaerőt.
Ismerd meg a Phylazonit újdonságait az AGROmashEXPO-n, 2025. január 22-25 közt! D pavilon 20. stand! Innovatív megoldások a talaj és növény egészségéért!