A krími-kongói vérzéses láz vírusát keresik az itthon megjelenő kullancsokban
Már mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását.
A túzok a füves pusztákat, a gyepeket és a mezőgazdasági területeket kedvelő, röpképes madárfaj. Magyarországon fokozottan védett, a természetvédelem egyik emblematikus faja.
A túzok (Otis tarda) a madarak osztályának a túzokalakúak rendjébe a túzokfélék családjába tartozó túzok Otis nem egyetlen faja. A magyar természetvédelem egyik emblematikus faja, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) címerállata. 1986-ban és 2014-ben „Az év madarává” választották. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 millió forint.
A túzok életmódja
A túzok élőhelye a füves puszta, a nagyobb gabona- és lucernatáblák, de óvatos, rejtőzködő életmódja, és a jelentősen lecsökkent egyedszám miatt csak nagyon ritkán látható. A világ legnehezebb repülő madara. Kedveli a mezőgazdasági területeket, különösen a repcét, hereféléket, lucernát, az őszi gabonaféléket, amikben jól elrejtőzhet. Fészkét ezek közé a termesztett növények közé is rakhatja, dürgőhelynek azonban a réteket, alacsony füves területeket választja, táplálkozni is kijár ezekre. Fészkeit a mezőgazdasági művelés folyamatosan veszélyezteti. Kedvenc élőhelyei a mozaikos, gyepekkel és mezőgazdaságilag művelt területekkel váltakozó, jól belátható, erdőkkel nem tagolt területek.
A túzok elterjedése
A túzok európai egyedszámát 15 ezerre becsülik, a legtöbb példányuk Spanyolországban él. Ezen kívül megtalálható Magyarországon, Oroszországban, Portugáliában, Romániában és Szlovákiában, valamint a Keleti-tenger déli partjain, illetve Közép- és Kelet-Ázsiában is.
A túzok táplálkozása
A túzok mindenevő, nagyobbrészt fűfélékkel táplálkozik, de jelentős arányban fogyaszt rovarokat, csigákat, férgeket, különböző magvakat, sőt, néha rágcsálókat vagy kisebb madarakat is. Állati és növényi eredetű táplálékának aránya szezonálisan változó: tavasszal és nyár elején jórészt növényeket eszik, nyár végén megnő étrendjében a rovarok aránya, míg az ősz vége felé megint a növényi táplálék válik kizárólagossá. A fiatal túzokok a felnőtt példányokkal ellentétben eleinte csak ízeltlábúakkal táplálkoznak, és csak fokozatosan térnek át a növényi étrendre. Téli táplálékában nagyon fontos szerepet játszik a repce.
A túzok fajtái
A túzoknak két alfaja van, az egyik Európában, Északnyugat-Afrikában, Kis- és Belső-Ázsiában található meg, a másik csak Kelet-Ázsiában fordul elő.
A túzok szaporodása
A túzok kakasok nagy kiterjedésű territóriumot foglalnak el közvetlenül a szaporodási idő előtt. Különböző hangokkal, önmutogató, fenyegető magatartással próbálják megfélemlíteni riválisaikat, a tojóknak pedig jellegzetes tánccal udvarolnak: fejüket hátrahajtják, faroktollaikat felmerevítik, szárnyaikat kifordítják, torokzacskójukat felfújják. Ez a tevékenységet nevezik dürgésnek. A tojó a földön kisebb mélyedést váj, és azt fűvel béleli ki. Egy fészekalja 2-3 szürkészöld, barna foltos tojásból áll. A költési idő 20-28 nap. A csibék fészekhagyók, néhány óra elteltével követik a tojót, majd 6-8 hetesen válnak röpképessé. Mivel csak egyszer költenek évente és kevés tojásuk van, ezért a túzok reprodukciós képessége nagyon gyenge.
Már mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását.
2024. tavasza óta először jelentették több HPAI-vírus kimutatását házimacskákban és vadon élő húsevő állatokban Európában.
Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba.
Szinte észrevétlenül veszítjük el az énekesmadarat, amely a nádasok egy parányi lakója.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A fehér gólya fokozottan védett státusza miatt természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A gazdasági helyzet, a fogyasztói tudatosság növekedése és az egészséges életmód iránti igény együttesen formálják át a húsfogyasztási szokásokat Magyarországon.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.