Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Az önjáró eperszedő robotot kifejlesztő Harvest CROO Robotics céget - aligha meglepő - egy floridai epertermesztő és robotikai mérnök barátja alapította. Az ambiciózus tervek szerint jövő télen már ezzel fognak szüretelni, emberi munkaerő alkalmazása nélkül. A hideg évszak említése nem tévedés, az Egyesült Államok délkeleti csücskében, a karibi térség szomszédságában ugyanis októberben ültetik az epret, a betakarítás pedig november közepén kezdődik a kedvező klíma miatt.
A szedőrobot GPS navigációs rendszerrel, lézer alapú távérzékeléssel (LIDAR), valamint számos kamerával és szenzorral van felszerelve a precíz munkavégzés érdekében. Floridában jól tudják, hogy a szín nem minden, a vörösebb eper nem feltétlenül jelent érettebb gyümölcsöt. Ez pedig megkönnyíti a betakarítást, hiszen a robotnak nem szín alapján kell kiválogatnia a megfelelő szemeket, inkább a méret a fontos.
A biztos gördülést és sima kanyarodást a négy kormányzott kerék teszi lehetővé. A robot függőleges mozgásokra is képes, így igazodik az eltérő tőmagasságokhoz. 16 robotkarjával egyszerre hat sort tud átfogni, de csak a középső négyről szüreteli le a termést. 8 másodperc kell neki egyetlen tő összes eprének kíméletes leszakításához, a napi területteljesítménye pedig bő 3 hektár, így 30 idénymunkást képes kiváltani.
A leszedett termést a gép másodszorra is átnézi, és osztályzás után becsomagolja. Kíméletes a gyümölcshöz, amely így egyáltalán nem károsodik a betakarítás során.
Az Egyesült Államokban az epertermesztők ma már közel 1 milliárd dollárt fizetnek ki a munkások évi bérére (ez a harmada az összes költségnek), van tehát igény a robotokra, amelyek beszerzése csupán egyszeri befektetést kíván. Nem veszik el az emberektől a munkát, hiszen megfelelően képzett és gyakorlott alkalmazottakból már az USA-ban is komoly hiány mutatkozik. A robotok ráadásul hétvégén is "ráérnek", nem kérnek bérpótlékot, és humán kezelő sem szükséges az irányításukhoz.