Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
A BayWa AG a befektetési részlegén keresztül befektetett a Spherag nevű spanyol start-up vállalkozásba. A Spherag egy olyan megoldást fejlesztett ki, amely a dolgok internete (Internet of Things - IoT) épül, és amely alkalmas a meglévő öntözőrendszerek digitalizálására és automatizálására. A spanyol start-up állítása szerint az általuk kifejlesztett rendszer egyharmadával is csökkentheti a mezőgazdaságban a víz- és az energiafogyasztást - olvasható a Future Farming oldalán.
A Spherag megoldása napenergiával működő modulokból áll, amelyek a meglévő öntözőrendszerek vezérlőegységeire szerelhetők. A modulok hálózata létrehozza a rendszer digitális ikertestvérét, amely valós időben figyeli az öntözést, és közvetlenül vezérelhető. A megoldás alapján a gazdálkodók a jövőben az öntözést távolról, az okostelefonjaik segítségével tudják majd irányítani, ahelyett, hogy kézzel nyitnák meg és zárnák el az egyes szelepeket. Ahogy Marion Meyer, a BayWa Venture GmbH, a BayWa AG befektetésekkel foglalkozó üzletágának ügyvezető igazgatója fogalmazott,
hirtelen nem kell többé az egész szántóföldet körbejárni. Ez nemcsak időt takarít meg, hanem csökkenti az energiafogyasztást és a vízfelhasználást, valamint minimalizálja a felesleges nitrogén kimosódást.
A Spherag rendszerbe más adatforrások, például időjárás-állomások és talajnedvesség-érzékelők is integrálhatók. Egyéb funkciók közé tartozik a vízfogyasztás mérése. Marion Meyer beszélt arról is, hogy az öntözés a mezőgazdaságban még mindig nagyon analóg folyamat, a Spherag megoldása azonban kapu lehet a digitális világba. Mint kiemelte, ez a megoldás pedig különösen érdekes lehet az olyan vízigényes kultúrák esetében, mint például a diófélék vagy az avokádó, amelyek iránt nagy a kereslet a fogyasztók körében, és amelyeket gyakran illetnek kritikákkal is a termesztésükhöz szükséges vízmennyiség miatt. A szakember szerint az új technológiából mindazonáltal a németországi gyümölcs- és zöldségtermesztés is profitálhat.