Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Az idei év egyik legnagyobb inputanyag-piaci híre az volt, hogy a svájci Syngenta egyezségre jutott a kínai ChemChina nevű állami céggel arról, hogy a kínai vállalat 43 milliárd dollárért felvásárolhatja a svájci vetőmag- és növényvédőszer-gyártó céget. Amennyiben sikerül lezárni a tranzakciót, ez a legnagyobb olyan üzlet lenne, amelyben egy kínai cég külföldi vállalatot vásárol fel.
A két vegyipari vállalat ugyanakkor közös közleményben jelentette be, hogy a tranzakcióhoz több ország trösztellenes hatóságának engedélye is szükséges, valamint tisztázniuk kell még néhány további feltételt is. A külföldi beruházásokat felügyelő amerikai bizottság, a Committee on Foreign Investment (CFIUS) már engedélyezte a felvásárlást, amely a Syngenta részvényeinek emelkedéséhez vezetett.
A Syngentát felvásárlási szándékkal hosszú ideig ostromolta a Monsanto is, mivel az amerikai vállalat szerint az egyesülés jelentősen megkönnyítette volna a mezőgazdasági termelők helyzetét. A többszöri visszautasítás miatt azonban a Monsanto végül maga adta be a derekát, és több hónapig tartó tárgyalások után a német gyógyszer- és vegyipari óriás Bayerrel egyezett meg arról, hogy a német cég
felvásárolhatja az amerikai vállalatot. A Bayer ajánlata összességében 66 milliárd dolláros vételárat takar. Amennyiben az üzlet ténylegesen összejön, ez lesz a valaha volt legnagyobb német felvásárlás, lekörözve a Daimler-Chrysler 1998-as, 40 milliárd dollár értékű egyesülését is.
A Monsanto-Bayer üzletnél valamivel korábban, 2015 decemberében a Dow Chemicals és a DuPont is bejelentette, hogy egyenlő felek tranzakciójával egyesül. A két cég értékét hasonló nagyságrendűre, 60-60 milliárd dollár körülire taksálják, így fúziójukkal 120 milliárd dollár értékű hatalmas vállalat jön létre.
Az idén még azonban mind globálisan, mind Magyarországon az eddigiek szerint működött a Dow Chemicals és a DuPont, így a bejelentett egyesülés egyelőre nem érinti a két vállalatcsoport külön-külön folytatott piaci tevékenységeit. A későbbre várható változások pedig attól függenek, mikorra zajlik le az anyavállalatok fúziója.
A cikk saját termék népszerűsítését szolgálja.