Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az Európai Parlament kereskedelmi bizottsága kedden zöld jelzést adott annak az uniós agrárminiszterek által megkötött megállapodásnak, melynek értelmében Ukrajna továbbra is vámok és kvóták nélkül exportálhat az Európai Unióba 2025-ig. Az EP bizottságában a javaslat 26 igen szavazattal ment át 8 nem ellenében, és az a háború kitörésekor megkötött, hasonló tartalmú egyezményt hosszabbítja meg. Azonban a most elfogadott szöveg számos kompromisszumot is tartalmaz, így az megerősíti a piac torzulásával szembeni biztosítékok rendszerét, különös tekintettel az érzékeny termékekre - például baromfi, tojás, cukor, zab, kukorica, dara és méz - bevezetett vészfékre - írja a Világgazdaság.
Dühösek a gazdák
Az EU-ba özönlő ukrán mezőgazdasági dömpingnek nem igazán örülnek a gazdák, és ez különösen a kelet-európaiakra, hiszen az olcsó ukrán gabona leveri az árakat. Az érzékeny termékek listájába pedig nem került bele a búza és az árpa. Az uniós törvényhozók a következő hetekben viszont a vámok állandó csökkentéséről is tárgyalnak majd. Tarasz Kacska ukrán kereskedelmi miniszter üdvözölte a megállapodást, de úgy véli, az uniós döntéshozóknak józanabb és tartalmasabb vitákat kellene folytatniuk a kereskedelmi korlátozásokról a polarizált politikai csatározás helyett.
A gazdák azonban már nem ezen a véleményen vannak: szerintük ez kevés, a megállapodás pedig az uniós gazdaszervezetek, a COPA és COGECA tetszését sem nyerte el, különösen a búzára és az árpára vonatkozó döntések miatt. A gazdaszervezetek szerint ez a szektor fenntarthatóságát veszélyezteti. Genkben a francia agrárminiszter, Marc Fesneau is nemtetszését fejezte ki, miszerint nem elegendők a biztosítékok. A francia politikus felszólította az Európai Bizottságot, hogy fokozza erőfeszítéseit a gabonapiac szabályozása terén. A javaslatot az EP-bizottsága után az EP plenáris ülésének meg kell szavaznia, annak elfogadásához az Európai Unió Tanácsának jóváhagyása is szükséges. Az EP az április 22–25. közötti ülésszakon voksolhat a kérdésről.