Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
a) a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat (HMGY) kötelező előírásait;
b) a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet VIII. mellékletében szereplő integrált növényvédelem általános elveit - írja a NAK.
Ezen elemek be nem tartása esetén a meg nem feleléssel érintett tábla az adott évben AKG támogatásra nem jogosult, s mindez túligénylés szankcióját is magával hozza, hiszen a tábla területe lenullázódik.
Fentiek okán fontos, hogy a tematikus előíráscsoportokhoz tartozó alap és választott előírások mellett a HMGY rendeletben meghatározott előírások betartására is legyenek fokozott figyelemmel a gazdálkodók, hiszen nagyon sok esetben megtapasztalható volt a hiányosság.
A HMGY előírások részletezése a közleményben olvasható, azonban néhány dolog kiemelésre érdemes:
- Ne juttassunk ki könnyen oldódó nitrogéntrágyát a betakarítás után, ha ősszel nem kerül sor újabb kultúra vetésére;
- Az istállótrágyát a kijuttatást követő 4 órán belül, egyenletesen a talajba kell dolgozni;
- Talajvizsgálat megléte esetén juttassunk csak ki műtrágyát a növény igényének megfelelően – tápanyaggazdálkodási terv alapján
- Szervestrágyából kijuttatott N hatóanyag mértéke ne haladja meg a 170 kg/ha/év mértéket
- Állattartás esetén a trágyatároló kapacitások feleljenek meg az előírásoknak